banner25

banner26

banner9

banner2

23 Ekim 2019 Çarşamba

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

Cadem’in fark yaratan teknolojileri, müşterilerini daha rekabetçi kılıyor

01 Şubat 2013, 15:04
Bu röportaj 1687 kez okundu
Cadem’in fark yaratan teknolojileri, müşterilerini daha rekabetçi kılıyor
Endüstri Magazin
banner21
banner22
Dassault Systems’in çözüm ortağı olan Cadem, Türkiye’de mühendislik yazılımlarının yaygınlaşmasına öncülük eden isimlerin yönetiminde organizasyonunu ve hedeflerini geliştiriyor.

Türkiye’de mühendislik, tasarım ve ürün geliştirme süreçlerinin en güncel çözümlerle desteklenmesi, uluslararası pazarlardaki rekabetçi yapının geliştirilmesi adına büyük önem taşıyor. Bilgiyi temel alan ve A’dan Z’ye tüm süreçlerdeki akışı yenilikçi bir anlayışla yöneten bu sistemler ülkemizde yaygınlaştıkça, sektörlerin üretim kabiliyetlerinde önemli değişimler ve ilerlemeler kaydediliyor. Bu bağlamda  mühendislik ve ürün geliştirme konusunda Türkiye’deki üreticilere nitelikli çözümler sağlayan öncü firmalardan biri olan Cadem, başta Catia olmak üzere pazar ihtiyaçlarına göre şekillenen bir hizmet yelpazesine sahip. Dassault Systems’in çözüm ortağı olan Cadem;  GOM, 3D Systems, Witte, Sensable, Optis gibi firmalarınkabiliyetlerini de Türkiye pazarında temsil ediyor.

Pazara sunduğu çözümleri ve hizmet anlayışıyla sektöründe prestijli bir noktada konumlanan şirketin vizyonu ve pazardaki faaliyetleriyle ilgili sorularımızı yanıtlayan Cadem PLM Ürün Yöneticisi Ali Çelik, müşteri beklentilerini temel alan ve ihtiyaçlara net çözümler oluşturan bir anlayışla faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti. Cadem’in amiral gemisi olarak nitelendirilebilecek Catia’nın kullanıcılara sağladığı avantajlarla ön plana çıktığını söyleyen Çelik, kurumsal anlamda teknik altyapılarını ve insan kaynağına yaptıkları yatırımları sürekli geliştirdiklerini vurguladı.

Mühendislik ve ürün geliştirme söz konusu olduğunda, profesyonellik ve teknik altyapı büyük önem taşıyor. Cadem’i böyle bir yapıda ön plana çıkaran temel özellikleri, kurumsal organizasyonun gelişim süreciyle birlikte özetlemek gerekirse neler söyleyeceksiniz?

Cadem tamamen profesyonel bir ekibin güç birliği ile hayat buldu ve yaklaşık 20 yıldır alanında gelişimin bayraktarlığını yürütüyor. Bugüne kadar uzanan süreçte en temel prensip müşteri odaklı bir anlayışla pazarın dinamiklerinin iyi analiz edilip, buna göre çözümlerin şekillendirilmesi üzerine kuruluydu, böyle de devam ediyor. Cadem’in en önemli ürünü olan Catia, ancak böyle bir anlayış çerçevesinde müşterilerle buluşturulabilir ve sonrasında desteklenebilir. Cadem, uzun bir süredir Dassault Systems’in Türkiye’deki çözüm ortağı. Bunun; başta global vizyon çerçevesinde şekillenen kurum  kültürünün aynı ölçekte Türkiye’de hayata geçirilmesi olmak üzere birçok artısı var. Dassault Systems’in otomotiv, havacılık ve uzay sanayindeki birikimleri çok önemli bir altyapı oluşturuyor. Biz de Cadem olarak bu altyapının Türkiye gibi hızla gelişen ve önemini kanıtlamış bir ülkede eş değerli olarak uygulanmasını sağlıyoruz. Müşterilerimiz de bu çabanın farkındalar. Bizi biz yapan da bu farkındalıktır. Cadem, Catia eğitimi ve desteği veren bir merkez olarak faaliyetlerine başladı. Bugün İstanbul’daki merkezi, Bursa’daki ofisiyle endüstrinin kalbinin attığı her yerde kullanıcılara hem çözüm sağlıyor, hem de destek veriyor. Ankara ofisi de yakın bir zamanda faaliyete geçecek. Bir sonraki adımımız ise İzmir Bölgesi olacak. Merkezimiz İstanbul’da olmasına rağmen teknik ekibimizin önemli bir bölümü Bursa’da yer alıyor. Bu sayede tüm Marmara Bölgesine hizmet sunulabiliyor. Yine Ankara ofisinin faaliyete geçmesiyle Konya, Kayseri gibi lokasyonlarda da etkinliğimizi geliştireceğiz. Zaten çözümlerimizin doğası gereği ihtiyaç duyulduğunda interaktif ortamda da birçok hizmeti sunmak mümkün oluyor.

Ürün geliştirme konusunda birçok sektörün öncelikli tercihi olan Catia’yı bu ölçekte başarıya taşıyan farklılıkları neler? Kullanıcılar niçin Catia’yı tercih etmeli?

Catia tecrübenin ürüne dönüşmüş halidir. Ardında Dassault Systems’in farklı sektörlerdeki birikimleri yatar. Ölçeklenebilir yapısı ile en küçük işletmeden en büyüğüne kadar hepsinin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.  Temel seviye katı, yüzey montaj tasarımdan, ileri seviye katı, yüzey ve montaj tasarımına, insan ergonomisi analizlerinden kablolamaya ve kompozit tasarımına kadar bir çok alanda kullanıcılarının en önemli araçları olmuştur.  Bunlarla beraber Dassault Systemes;  sac kalıpçılığına, plastik parça tasarımına ve endüstriyel tasarıma yönelik çözümleri ile sektörden edindiği  tecrübe ve iş süreçlerini Catia ile tüm sektörlerin hizmetine sunuyor. V6 ile beraber Catia komple sistem tasarımı analizi, gerçek eş zamanlı mühendislik gibi imkanları endüstriye kazandırıyor. Catia, sahip olduğu yeni altyapısı ile çok büyük ürünleri sorunsuz bir şekilde yönetebilmekte ve açabilmektedir. Bugüne kadar ürün tasarımında kilometre taşı olabilecek bir çok yenilik de yine Catia tarafından hayata geçirilmiştir. Tüm bunları bir arada değerlendirdiğimizde Catia birçok sektör için en ideal çözümü sunmaktadır.

Endüstrideki CAD/CAM uygulamalarında en temel ihtiyaçlardan biri eğitim ve teknik destek. Cadem’in bu yöndeki yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

Yukarıda da özetlediğim gibi İstanbul, Bursa ve Ankara olmak üzere kilit bölgelerdeki merkez ve ofislerimizde, teknik altyapısı çok kuvvetli, iyi eğitimli bir insan kaynağıyla hizmet veriyoruz. Müşterilerimiz Catia ve diğer çözümlerimizle ilgili herhangi bir desteğe ihtiyaç duydukları anda ulaşabiliyorlar. Bunun yanı sıra  uzaktan erişim yoluyla da destek sağlayabiliyoruz. İnsan kaynağımız hem kendi bünyemizdeki eğitimlerle, hem de Dassault Systems’in yurtdışında düzenlediği etkinliklerle bilgilerini sürekli güncelleştiriyorlar. Bu sayede temel seviyeden, ileri seviye uygulamalara kadar, tüm noktalarda yetkin hale geliyorlar.

Eğitimin diğer bir ayağını ise hem müşterilerimizle, hem de ilgili eğitim kurumlarıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalar oluşturuyor. Belirttiğim üzere müşterilerimizin ihtiyaç duydukları tüm desteği ve eğitimi bir paket halinde zaten sunuyoruz. Bunun yanında üniversitelerle sıkı bir iletişim halindeyiz. Birçok üniversitede çözümlerimiz kullanıyor. Türkiye’deki temel sorunlardan biri teorik bilgi seviyesinin iyi olmasına rağmen bunu pratikte göremiyor olmamız. Konu mühendislik olduğunda bu sorun çok daha ileri boyutlara taşınıyor. Bu nedenle Cadem olarak çeşitli panel ve sempozyumlarla üniversitelere ulaşıyoruz, uygulamalı çalışmalar yürüterek bu yöndeki ihtiyacı gidermeye odaklanıyoruz. Kısa vadede bu çalışmaları meslek liselerinde de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Bursa’da her sene düzenlediğimiz bir PLM günümüz var. Bu geleneksel hale gelmiş durumda. Bu yıl 5 Aralık’ta gerçekleştirdiğimiz etkinliğe geçen seneye göre daha yüksek bir katılım gerçekleşti. Bütün partnerlerimiz oradaydı. Dassault Systems’den eğitmenler geldi, ürünlerle ilgili yenilikleri aktardılar. Katılımcılar da  kendi aralarında kullanım tecrübelerini paylaştılar.  Önümüzdeki sene çok daha geniş bir katılım hedefliyoruz. Bu sayede hem bilgi aktarımı gelişiyor, hem de kullanıcılar en son gelişmelere hakim olma fırsatı yakalıyorlar.

Birçok sektördeki temel sorunlardan biri performans ve katma değer parametrelerinden ziyade fiyat unsurunun ön planda tutulmasıdır. CAD/CAM sektöründe durum nedir? Böyle kritik bir konuda kullanıcılar ürün seçiminde nelere dikkat etmeliler?

Fiyat unsuru tasarım ve mühendislik uygulamalarında bile karşımıza çıkan bir konu. Ancak aynı zamanda bugüne kadar yapılan birçok yanlış uygulamanın da yansımalarını görmekteyiz. Tercih sürecinde göz önünde bulundurulması gereken öncelikli kriter ‘neye ihtiyaç duyulduğudur’. Catia ileri seviyede bir mühendislik yazılımı. En temel uygulamalardan, kompleks uygulamalara kadar çözüm sunan bir yelpazeye sahip. Bu nedenle biz müşterimize Catia’yı tanıtmadan önce, onun işleyişini ve gereksinimlerini tanıyoruz. Nasıl bir ürünün geliştirileceği, programı kimin kullanacağı gibi birçok başlık altında süreci sorgulamak mümkün. Cadem müşteri odaklı bir firma ve gerçekleştirdiği tüm projelerde bu yükümlülüğe göre hareket ediyor.

“Yatırımlar gerçek ihtiyaçlara göre yönlendirilmeli”

Burada teknik beceri ve kabiliyet çok önemli Firmanın gerçek ihtiyacının ne olduğunun doğru bir şekilde analiz edilmesi lazım. ‘Bugün neye ihtiyacım var, yarın neye ihtiyacım olacak’ gibi soruları yöneltmeliler kendilerine.  Maalesef birçok kişi günü kurtarma derdinde olduğu için gelecekte oluşabilecek ihtiyaçlarını göz ardı edebiliyorlar. Biz firmanın ihtiyacının ne eksiğini ne de fazlasını vermek isteriz. Bugünkü ihtiyaçların iyi değerlendirilmesi yarına yapılan yatırımlar için de şarttır. Eğer bir şeyi eksik verirseniz yarın  kapınız çalınacaktır, güven unsuru ortadan kalkacaktır. İhtiyacının çok fazlasını verip de haksız ticari gelir elde etmek, yalnızca o firmaya değil, zincirin tümüne etki edecektir. Böyle olunca da ortalık bir yazılım çöplüğü haline geliyor. Bir firmada 3-4 tane ayrı yazılım kullanılmaya başlanıyor.

Bu yüzden ihtiyacı hep birlikte belirliyoruz ve gayet açık bir şekilde bunu ortaya koyuyoruz. Tabii genelde Türkiye’de bunun aksi de çok yapılıyor. Belirli bir fiyat skalasına bakılıp, ‘Alabileceğim şeyi alayım’ diye bakıyor insanlar. Bu uzun vadede daha büyük zararlar veriyor. Gerçekten beklentilerini çok iyi bir şekilde bilen firmalarla da karşılaşabiliyoruz. Yakın dönemde Catia ile ilgili bir projeye başlamadan önce görüşmeye gittiğimiz firma tüm beklentilerini listeler halinde hazırlayıp, ortaya koymuştu. Sonucunda ise birlikte harika bir proje gerçekleştirdik. İşin özü burada, ne yaparsanız yapın, bir bilinç ve vizyon çerçevesinde hareket etmeli, resmi net olarak görmelisiniz.

Son olarak Cadem’in gelecek planlarından bahsetmek gerekirse, önünüzde nasıl bir yol haritası var?

Bizim ana hedeflerimizden bir tanesi Dassault Systems ekosisteminde Türkiye’den yurtdışına hizmet ihraç edebilmek.Yani yurtdışında, Avrupa’da bir proje olduğunda bizler gidip hizmet verebilmek istiyoruz. Çalışmalarımızı Dassault Systems’in vizyonuna paralel olarak yürütüyoruz. Dassault Systems’in 3D Experience dediğimiz yaklaşımı ilerleyen dönemde çok daha önem kazanacak. Yani üç boyutu deneyimleyerek tasarım işlemlerinin yapılması ve  PLM dediğimiz yaklaşım firmalarımızda daha fazla yer alıyor olacak. Cadem olarak bu sürece hakimiz ve bilgiye açık olan müşterilerimizin sürece entegrasyonunu sağlayacağız. Sektörümüzde değişim çok hızlı ve Dassault Systems bu değişimin global lideri. Dolayısıyla bizlerde DS’nin Türkiye’deki çözüm ortağı olarak aynı ivmelenmeyi ülkemize de yansıtma hedefindeyiz. Ayrıca farklı sektörlerdeki gelişmeleri de yakından takip edip, çözümlerimizin geneli kapsayan yüksek katma değerlerini onlara da aktarmak istiyoruz.

banner23

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18