banner25

banner26

banner9

banner2

23 Ekim 2019 Çarşamba

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

AKDER Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan: “Sektörde yüzde 12‘lik büyüme öngörüyoruz”

Hidrolik ve Pnömatik sektörünün makine sanayi ile büyüyen bir sektör olduğunu dile getiren AKDER Akışkan Gücü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, sektörün 20132014 yılı satış rakamları hakkındaki değerlendirmeleri ve önümüzdeki dönem beklentilerinin yanı sıra AKDER ‘in faaliyetleri hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

10 Kasım 2014 Pazartesi 11:59
Bu haber 1384 kez okundu
AKDER Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan: “Sektörde yüzde 12‘lik büyüme öngörüyoruz”
banner21
banner22
 “AKDER Akışkan Gücü Derneği, bu yıl kuruluşunun 20. Yılını kutluyor. Geride bıraktığı 20 yıl boyunca sektörü ülke içinde ve dışında temsil etmiş, bugün 73 üyesiyle sektörün % 80’ini bünyesinde bulundurmaktadır” diyen Atılgan, AKDER ‘in ülkemizin hızla gelişen makine sanayisi ve ihracattaki büyümesine paralel olarak sektördeki fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmek amacıyla oldukça aktif ve etkin bir rol üstlendiğine dikkat çekti. 
Günden güne büyüyen ve gelişen sektörümüzün temsilcisi olarak AKDER ’in; bir taraftan sektör gelişiminin önündeki engelleri kaldırmaya bir taraftan da etik değerler açısından sektörü disipline etme işlevini yerine getirmeye çalıştığını bildirdi.
Türk makina sanayi ile birlikte hidrolik pnömatik sektörünün büyüyen bir sektör olduğunu rakamsal olarak ifade eden Atılgan, sektörün hacmi ile ilgili şunları paylaştı:
“Sektörün tam hacmi hakkında resmi istatistikler bulunmamaktadır. Dernek olarak yaptığımız çalışmaların sonucunda; 2013 yılı Hidrolik ve Pnömatik toplam satışlarının 550 Milyon USD olduğunu tespit ettik. Bunun yaklaşık %70’i Hidrolik, %30’u Pnömatik sektörüne aittir. 2014 yılında ise satışların %12 civarında artacağını ve yaklaşık 600 Milyon USD üzerinde bir iş hacmi oluşacağını öngörüyoruz. 
Sektörümüz çoğunlukla ileri teknoloji ürünlerinden oluşmaktadır. Önemli ölçüde ithalat vardır. Mevcut satışların %60’ının ithal ürünlerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Yukarıdaki yıllık satış rakamlarına ihracat satışları dahil değildir. Toplam satışların %20’si ihracat olarak gerçekleşmiştir. İhraç kalemlerini ise Hidrolik Silindir, Hidrolik Dişli Pompa, Hidrolik ve Pnömatik Yön Kontrol Valfleri, Bağlantı Elemanları, Sızdırmazlık Elemanları oluşturmaktadır. Yurt dışından anahtar teslimi projeler gerçekleştiren üyelerimiz de bulunmaktadır” dedi.
2013 ve 2014 yılı satış rakamlarının ardından Yönetim Kurulu Başkanı Atılgan, 2015 yılı sektörel büyüme beklentilerinden bahsetti: “Global ekonomilerde piyasalar birbirlerinden çok hızlı etkilenmektedir. Amerika’daki kriz, Avrupa’yı ve Uzak Doğu’yu çok hızlı etkileyebilmektedir. Buna göre global ekonomide bir kriz yaşanmadığı taktirde %12 lik bir büyüme bekliyoruz” dedi.
Hükümetin 2023 yılı için belirlediği 500 Milyar USD ‘lık ihracat rakamının Türkiye için önemli bir hedef olduğunu söyleyerek şu sözlerle devam etti: “Bu hedef gerçekleşecek olursa makine ve aksamları ihracatının 100 Milyar USD olması beklenmektedir. Bu da sektörün her yıl %20 büyümesi anlamına gelmektedir. Tabii ki bu iddialı bir hedef; ama Güney Kore örneğine bakılacak olursa imkansız değil” dedi.
Dünya hidrolik ve pnömatik sektöründe de Türkiye’nin giderek güçlenen bir profil çizdiğini söyleyen Haydar Atılgan, bu değerlendirmeyi Avrupa Akışkan Gücü Birliği (CETOP) verileriyle aktardı: “AKDER, Avrupa Akışkan Gücü Birliği ‘ne (CETOP) 2000 yılında üye olmuştur. CETOP ’un dünya pazarındaki payı % 17,5 ’tir. İlk defa Çin’in pazar payı % 18,2 ‘yi bularak CETOP ’u geçmiştir. 
Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olarak CETOP içerisindeki payı % 3,4 ’tür. Burada önemli olan nokta büyüme hızımızdır. Makine sanayi ihracatı 2011 yılında %20 büyüme kaydetmiştir. Akışkan gücü sektörü de makine sektörüne paralel olarak büyüme gösterdiğinden, uluslararası arenada giderek güçlendiğimizi ifade edebilirim” dedi.
Ülkemizdeki sektörler ve bunlara bağlı pazarlar büyüdükçe global yatırımcıların gözünde cazip bir yatırım merkezi haline geldiğimizi vurgulayan AKDER Yönetim Kurulu Başkanı Atılgan; “Bugün birçok yabancı yatırımcının şirket satın alma veya ortaklık yoluyla, ülkemizde ciddi yatırımlar yaptıklarını görüyoruz. Gelecekte bu yatırımların artması durumunda; yerli sermaye sahip olduğu teknoloji ve organizasyonu güçlendirerek rekabete hazır olmak zorundadır” diyerek, yerli sermayeyi hazırlıklı olmaya davet etti. Sektörün hacmi ve gelişiminden söz ederken, sektörün gelişimi önündeki sorunlardan ve bunların sektöre yansımalarından da bahsedilmesi gerektiğini dile getiren Haydar Atılgan, bugün sanayimizin önündeki en büyük sorunun yetişmiş ve nitelikli insan gücünün eksikliği olduğunu belirtti. Sorun ile ilgili çözüm önerilerini ise şu şekilde sıraladı: 
“Bu konuda üniversitelere büyük iş düşüyor. Mühendislik fakültelerinde hidrolik ve pnömatik bir ya da iki ders olarak verilmektedir. Ayrı bir uzmanlık gerektiren bu alanın, fakültelerde bölüm ve yüksek lisans programı haline getirilmesi sektörümüzün en acil ihtiyacıdır. 
Daha önce AKDER ’in sektörün gelişimi önündeki engelleri kaldırma konusundaki işlevinden bahsetmiştim. Ondan hareketle AKDER Akışkan Gücü Derneği Yönetim Kurulu olarak önceliğimiz eğitimdir. 
5 yıl önce AKDER bünyesinde kurulan UAGEM (Ulusal Akışkan Gücü Eğitim Merkezi) onlarca mühendise ve öğrenciye hidrolik ve pnömatik eğitimi vermiş ve vermeye de devam etmektedir. Eğitimler, gelişmiş eğitim setleriyle uygulamalı olarak merkezimizde yoğun şekilde sürdürülmektedir. Sanayicilerimiz eğitim ihtiyaçları için www.uagem.org.tr adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirler” dedi.
Sektörün gelişimini hızlandırmak adına hükümetin de üzerine düşen görevler olduğunu belirten Atılgan, “Türk sanayisinin gelişimi ileri teknoloji ürünler ve makinelerin üretimi yoluyla sağlanacaktır. Devlet buna uygun ortamı hazırlayacak olan istikrarı sağlamak ve kaliteli eğitim için gerekli zemini oluşturmak zorundadır. 
Ürün ve hizmet kalitesini arttırmak için standartların belirlenmesi de öncelikli bir zorunluluktur. Bu konuda TSE ile yakın işbirliği içerisindeyiz. Henüz beklediğimiz aşamaya gelememekle birlikte, çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” dedi.Son olarak takvimlerindeki yakın tarihli etkinlikten bahseden Yönetim Kurulu Başkanı Atılgan, AKDER ‘in güncel çalışmaları hakkında da bilgilendirdi. 22-25 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan 7.Ulusal Hidrolik ve Pnömatik Kongresi (HPKON 2014) için yoğun bir hazırlık içerisinde olduklarını söyleyen Atılgan; 3 yılda bir düzenlenen bu etkinliğin sektörün en büyük buluşması olduğunu ve geçen 16 yılda sektörün bu günlere gelmesinde büyük katkılar sağladığını belirtti.

banner23

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18