banner25

banner26

banner9

banner2

22 Temmuz 2018 Pazar

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

Akermak Teknik sektörel deneyimini yenilikçi ürünlerle pekiştiriyor

Akermak Teknik Satış ve Teknik Müdürü Barış Aker, şirketin pazara sunduğu ürünler, kalite ve maliyet avantajları gibi önemli başlıkları dergimize değerlendirdi.

27 Kasım 2014 Perşembe 18:02
Bu haber 1496 kez okundu
Akermak Teknik sektörel deneyimini yenilikçi ürünlerle pekiştiriyor
banner21
banner22

1990'lı yıllarda teknik hırdavat sektöründe Bursa'da faaliyet göstermeye başlayan Akermak Teknik, bugün ürün çeşitliliğini artırarak kalıp sarf malzemeleri, makina ve otomotiv yan sanayi malzeme tedariği ve satışında faaliyet gösteriyor. Delicikesiciyontucu ve aşındırıcı endüstriyel sarf malzemeleri, standart kalıp elemanları temel ürün portföyünü oluşturan şirketin Satış ve Teknik Müdürü Barış Aker, “Kalıp standart ekipmanları ve kesici takımlar olmak üzere birbirini tamamlayan iki farklı segmentte hizmet vermekteyiz” bilgisini aktardı. 
Aker, şöyle konuştu: Kalıp ekipmanları kısmında üreticinin ihtiyaçlarına eksiksiz yanıt verebilmek için kalıp için gerekli olan kolon, burç, kam ve gazlı yayları; Alman EBERHARD’a ait zımba ve iticileri, üretimi Avrupa’da gerçekleştirilen kendi OEM markamız olan DAITECH PUNC itici ve HSS zımbalar; İtalyan SPECIAL SPRINGS marka kalıp yayları, İtalyan VERGNANO klavuz/pafta lokmaları; İtalyan hassas delik işleme takım ve tutucuları D’ANDREA; Alman Widia marka tornalama frezeleme takımları; EREL bağlantı elemanları, ÇİZMAK klemp ve aksesuarları temel ürünlerimizdir. Bunların yanında aşındırıcı, yontucu, parlatıcı ve kesici ekipmanlar ile kalıp ekipmanları kısmında endüstriyel sarf malzemeler konusunda müşterilerimize geniş bir ürün portföyü ile hizmet sunmaktayız.”

“Kalite, fiyat ve hizmet en hassas olduğumuz konular”
Akermak Teknik’in çıtayı yükseğe taşımak için üç önemli başlıkta son derece titiz davrandığını aktaran Barış Aker, “Akermak Teknik olarak üzerinde durduğumuz üç nokta mevcuttur: kalite, fiyat ve hizmet. Bunlar sektörde var olabilmek ve çıtayı bir üst düzeye çıkarmak için olmazsa olmazlardandır. Sektörde rakipden bir adım önde olabilmek için sürekli iyileştirme kaçınılmazdır. Bu nedenle satış ve pazarlama operasyonumuza uygun alt yapı çalışması geçmiş yıllardan başlanan ve sağlam temellere oturmuş bir ticari programa (Mikro) sahibiz. Aynı zamanla bu alt yapı sayesinde barkodlu sistemle çalışan sayılı firmaların arasındayız. Ürün stoğu, ürün detayı, fiyatı, ürün rezervasyonu ve müşteri teklifi çok kısa bir zamanda hazırlanmaktadır. Sipariş öncesi ve sonrası operasyonlar mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırılmaktadır” diye konuştu. 
Şirketin insan kaynağına verdiği değerin, elde edilen başarıda belirleyici rol üstlendiğini vurgulayan Barış Aker, konuşmasının devamında şu bilgileri aktardı: 
“1990’ların başından itibaren hizmet veren AKERMAK TEKNİK, bir aile şirketidir. Üniversite eğitimimi tamamlamak üzere Bursa’ya geldim. Öğrencilik yıllarında amatörce başlayan hırdavat serüveni 1997 yılında sektör içerisinde bulunan ağabeyim şirket Genel Müdürümüz Gaffar Aker ile birlikte hareket ederek, şirketin temellerini attık. 2 kişi ile başlayan serüven şimdilerde 1518 kişi arasında değişmektedir. Firmamız 2005 yılında ISO 90012008 Kalite Belgesini almak için gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlamış ve bu belgeyi almayı hak etmiştir. O günden bu güne kadar da her yıl yapılan tüm denetimleri başarı ile sonuçlandırmıştır. Mevcut çekirdek personelimizin uzun yıllardır firmamızda hizmet etmesinin sağladığı tecrübeler, firmamızın sektördeki başarısının mihenk taşını oluşturmaktadır.

“Yenilikçi ürünlerle müşterilerimizin yanındayız”
“Gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve kol kola yürüdüğümüz sanayicimize en kısa sürede doğru bir şekilde destek olabilmek adına satışını yaptığımız ürün grupları ile alakalı iç ve dış pazardaki yenilikleri yakın takip ediyor ve müşterimizle buluşturuyoruz. Kalıp standart malzemeleri grubunda özellikle otomotiv yan sanayiye hizmet veren, sac metal kalıpçılığı konusunda çalışan müşterilerimizin kalın sacların (4 mm üzerindeki) delinmesinde yaşanan problemler, satışını yaptığımız Alman Eberhard marka şişe boyunlu zımbaların kullanılması ile kafa kopma ve kırılma problemlerini ortadan kaldırmıştır. Kesici takım grubunda ise distribütörü olduğumuz hassas delik işleme konusunda dünyada kendini kanıtlamış D’andrea firmasının üretip geliştirdiği TACenter ve TATronic takımlar ile freze tezgahlarında tornalama/diş çekme/kanal açma gibi operasyonları bir arada tek bir takım ile işleme şansına sahip olabiliyorsunuz.
Dünyadaki hızlı gelişim, teknolojik gelişmeler beraberinde ürünlerde çeşitlilik, büyük rekabet artışları ve yeni açılan pazarlardan pay kapma savaşını da getirmiştir. Bu kıyasıya rekabet ortamı firmalar arasında üstünlük sağlama varlığını devam ettirme ve ayakta kalabilme savaşıdır. Bu savaşta başarılı olabilmek değişimi kavramak ve değişime ayak uydurmakla mümkündür. Bu nedenle kalite temel felsefe kabul edilmiş, sürekli iyileşme ve gelişme temeline dayalı toplam kalite yönetimi geliştirilmiştir. Geri kalmışlıktan kurtulmak ve pazarda yer alabilmek için sürekli gelişme ve değişim inancıyla toplam kalite yönetimini yaygın bir şekilde her alanda hayata geçirmek zorundayız. Kalite bilincinin kazandırılması eğitimle mümkündür. Toplam Kalite Yönetiminin temel felsefesi günümüzdeki yok edici rekabet ortamında varlığını sürdürebilmektir. Kültürel değişimin sağlanabilmesi için toplam kalite yönetiminde firmadaki tüm personelin istekli hale getirilmesi bu amaçla uzun süreli periyodik eğitimlerin yapılması çalışanların kendini yaptıkları işe adamaları sağlanmalıdır.”

“Eşit olmayan koşullar sektöre büyük zarar veriyor”
Sektörün gelişimin frenleyen sorunlara ilişkin açıklamalarını da paylaşan Barış Aker, bu maddeleri üç başlık altında sıraladı: 
“Sektör içerisinde eşit olmayan koşullarda rekabettir. Bunun üç ayağı vardır;
Birincisi; kaliteli ve nitelikli ürüne karşılık kalitesi düşük ürün ile müşteriyi fiyatsal bazlı Satın Alma yapmaya zorlamak. Ya da bir başka biçimiyle marka bazlı kaliteli ürün teklifi vermek ve uygulamada kalitesiz ürün teslimatı yapmak. Yani müşteriyi aldatmak ve sektördeki güvenilirlik prestijinin düşmesine yardımcı olmak. 
İkincisi; ürün satmak uğruna uzun vadeler tanınması yada uzun vadeli çekler alınması. Müşterinin hiçbir zaman yok diyemeyeceği uzun vadeli ürün alışı haksız rekabetin kaynağı olup, kar marjını aşağı çeken bir fiili durum yaratır. Doğru dürüst kurumsallaşmasını tamamlayamamış, birim karzarar maliyet hesabı yapmaktan uzak firmaların yapmış olduğu bu davranışlar, dün olduğu gibi bugünde sektöre zarar vermektedir. 
Üçüncüsü; müşteri tanınmadan, iş potansiyeli ve finans durumu enine boyuna ölçülmeden her önüne gelen “müşteri”ye ürün satışı yapılması, cari çalışma şansının yaratılmasıdır. Bu tarz müşteriler “serseri mayın” misali birine borçlanınca diğerine, diğerinden öbürüne gezen ama her kesimi de mağdur eden müşterilerdir. Kayıpların azaltılması, hizmette kalitenin ve karlılığın ve de sistemin sürekliliği için bu tarz müşterilerden kurtulmak temel hedef olmalı, seçici davranmalıyız. Ticarette duygusallığa yer olmamalı. Ticareti ticari kurallar çerçevesinde yapmalı, kar olmayan hiçbir ürün satışı ve hizmetin içinde yer almamalıyız.”

banner23

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18