banner25

banner26

banner9

banner2

23 Ekim 2019 Çarşamba

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

Endüstriyel otomasyon ve robot teknolojileri eğitim merkezi açıldı

Doğuş Üniversitesi (DOU) Endüstriyel Otomasyon ve Robot Teknolojileri Eğitim Merkezi, elektrik-elektronik ve otomasyon alanında dünya devi Mitsubishi Electric (METR) işbirliği ile kuruldu ve açıldı.

10 Kasım 2014 Pazartesi 10:55
Bu haber 1073 kez okundu
Endüstriyel otomasyon ve robot teknolojileri eğitim merkezi açıldı
banner21
banner22
 Doğuş Üniversitesi (DOU) Endüstriyel Otomasyon ve Robot Teknolojileri Eğitim Merkezi, elektrik-elektronik ve otomasyon alanında dünya devi Mitsubishi Electric (METR) işbirliği ile kuruldu ve açıldı. 7 Ağustos Perşembe günü, Doğuş Üniversitesi Rektörlüğü’nde yapılan törende, laboratuvarda kullanılacak ileri teknoloji ürünleri, 6-eksenli endüstriyel robot, hareket kontrol üniteleri ve servo motorlar Mitsubishi Electric Turkey Fabrika Otomasyon İş Geliştirme YöneticisiTolga BİZEL tarafından, Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah DİNÇKOL’a teslim edildi. Robot teslimlerinin gerçekleştirildiği bu günde, aynı zamanda Doğuş Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon ve Robot Teknolojileri Eğitim Merkezi ile ilgili protokol de imzalandı.

Böylece, yaptığı uygulamalar ve çözümlerle öne çıkan Mitsubishi Electric Turkey, Temmuz ayında Bursa Teknik Üniversitesi’nde kurduğu eğitim merkezinden sonra Doğuş Üniversitesi’nde de yeni bir eğitim merkezi kurarak, eğitime de büyük önem verdiğini bir kez daha göstermiş ve fabrika otomasyon alanındaki atılımlarını eğitim alanına da taşımış oldu.
Çünkü dünyadaki üretim sistemleri gün geçtikçe sadece mekanik üretim hatlarından çıkmakta, robotik, elektronik ve mekaniğin bir arada kullanıldığı üretim hatlarına doğru evrimleşmektedir. Sanayi ve diğer ilgili kollarda, otomasyon ve robotik alanında deneyimli elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda deneyim sahibi olmak isteyen kişilerin ve mühendislik fakültesi öğrencilerimizin çalışmalarda bulunabilecekleri, kendilerine endüstrinin kabul gördüğü ve aranan eleman olmalarını sağlayacak sertifika verebilecek bir merkezin kurulması önemlidir.
Bu nedenle, Doğuş Üniversitesi’nde oluşturulan bu eğitim merkezinde hem sektörde kendisini geliştirmek isteyenler yararlanabilecek, hem de üniversitedeki öğrenciler teorik bilgilerini pratik alanda test etme ve kendilerini daha donanımlı bir hâle getirme imkânı bulacaklar.
Protokol öncesinde Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah DİNÇKOL ve Mitsubishi Electric Turkey yöneticisi Tolga BİZEL açıklamalarda bulundu.

İŞBİRLİĞİ ŞART
Rektör DİNÇKOL, “Dünyada mekanik, elektronik ve robotik teknoloji işbirliğiyle gerçekleşiyor. Bu işbirliği, hem eğitim ihtiyacımızı karşılayacak, hem de sanayideki değişik sektörlerde bizim sertifika eğitimi ya da bizim meslek geliştirme eğitimi vermemizi sağlayacak. Ayrıca öğretim görevlisi ve Mitsubishi Electric Turkey’in değerli uzmanlarıyla, yazılım geliştirme ve bu sektörün önemli aktörlerinden biri olmamızı sağlayacak. Bu işbirliğinin hem üniversitemize, hem de METR’e çok yararlı olacağını düşünüyorum. Sağ olsunlar bize bu alt yapıyı sağladılar. Üstelik burada kullanılacak bütün ekipmanları hibe ettiler. Biz de bunun karşılığında, bize verilenin daha da geliştirilmesini sağlayacak ortak çalışmalara imza atmaya çalışacağız. Bu aynı zamanda bir AR-GE laboratuvarı olacak. Bize verdikleri desteklere teşekkür ediyoruz. Her zaman yeni işbirlikleri ve yeni projelerde kapımız METR’ye açık.” şeklinde konuştu.

GENÇLERLE OMUZ OMUZA
Konuşmasında gençlerle birlikte, omuz omuza çalışmayı, onlara uygulama alanında bir şeyler öğretebilmeyi vurgulayan METR İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bizel ise, şöyle devam etti: “Buradaki amaçlarımızdan en önemlisi, yetişmiş insan kaynağına katkıda bulunmak. Biz de bunu yaparken kendi paydaşlarımıza, Doğuş Üniversitesi’nin eğitim geçmişinden ve tecrübelerinden faydalanarak bir çeşit sertifika programı uygulamak arzusundayız. Özellikle, biz de yaptığımız hizmeti son kullanıcıya, belli bir kalite güvencesiyle vermek istiyoruz. Dolayısıyla biz bu konuda çok mutluyuz. Bu bir sürecin ilk aşaması ve daha sonra bu süreci bilimsel düzeyde de geliştirmek istiyoruz. Genç arkadaşlarımıza katkıda bulunmak istiyoruz. Sanayide yapılan birçok projemizde de, burada yetişmiş arkadaşlarımıza görev vermek istiyoruz. Onlarla beraber omuz omuza çalışmak istiyoruz.”
DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ’NDE BİLİMSEL ÇALIŞMALAR
Eski rektör ve rektör danışmanı Prof. Dr. Ahmet Nuri CERANOĞLU da yaptığı konuşmada, üniversitede bünyesindeki bilimsel çalışmaları, bu eğitim merkezi ve açılmasını istedikleri lisansüstü programlarıyla daha da geliştireceklerini belirtti. Rektör Danışmanı CERANOĞLU, “Projenin ilk adımları belki benim rektörlük dönemimde başlamıştı ama sonuçlarını bugün aldık. Üniversite - sanayi işbirliğinin bence en güzel örneklerinden birini veriyoruz. Kontrol ve otomasyon alanındaki bu mühendislik dalını inceleyecek olursanız, Türkiye’de bir elin parmaklarını aşamayacak sayıdalar. Bunlardan bir tanesi de Doğuş Üniversitesi olarak bizde yer almakta. Endüstriyel çalışmalara, bitirme projesi olarak son derece önem veren bir üniversiteyiz. Bu merkez de bize, bu konuda büyük bir ivme kazandıracak. Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesi içerisinde, yüksek lisans ve doktora programlarını da bu alanda açarak, buradaki bilimsel çalışmaları çok ileri bir düzeye çıkaracağımıza inanıyorum,” dedi.

KONTROL MÜHENDİSLİĞİ VE ROBOT TEKNOLOJİSİ
Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mitat UYSAL ve öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Dilek TÜKEL de eğitim merkeziyle ilgili açıklamalarda bulundu. UYSAL, “Kontrol mühendisliği en büyük tutkularımdan biriydi ve rektörlüğüm zamanında kurduğum bir bölümdür. Dolayısıyla bu noktalara gelmesi beni son derece mutlu ediyor. Kontrol mühendisliği,Türkiye’de pek anlaşılamamış bir mühendislik. Batı ülkelerinde son derece önemli ve gereken yeri bulmuş vaziyette. Umarım Türkiye’de de aynı noktaya gelecektir. Robot teknolojisi de son derece önemli tabii. Robot teknolojileri tam bir disiplinler arası alandır. Makine, elektrik ve bilgisayarın, hepsinin bir araya geldiği bir alandır,” dedi.
Yeni öğretim yılında Endüstriyel Otomasyon ve Robot Teknolojileri Eğitim Merkezi’nde, müfredat programı çerçevesinde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ders verecek ve böylelikle geleceğin mühendislik eğitimi için çok önemli bir zemin oluşturacak bu alanda ilklerden birini gerçekleştirecek olan TÜKEL ise, son olarak, “Umarım çok etkili bir merkez olacaktır. Hem endüstride çalışanlar için faydalı, hem bizim öğrencilerimiz için faydalı, ayrıca değerli bir sertifika programı olacağına inanıyorum” diyerek, sözlerini noktaladı.

banner23

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18