banner25

banner26

banner9

banner2

23 Ekim 2019 Çarşamba

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

Hidrolik ve Pnömatik Kongresi 22 Ekim’de kapılarını açıyor

Ülkemizdeki Hidrolik ve Pnömatik Sektörü‘nün en önemli organizasyonlarından biri olan Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongreleri‘nin yedincisi olan "VII.Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi ve Sergisi" 22-25 Ekim 2014 tarihlerinde Askeri Müze ve Kültür Sitesi Harbiye İstanbul‘da düzenlenecek. Kongre başta Cetop olmak üzere ulusal ve uluslararası olmak üzere 21 kurum ve kuruluş tarafından destekleniyor.

10 Kasım 2014 Pazartesi 11:45
Bu haber 1525 kez okundu
Hidrolik ve Pnömatik Kongresi 22 Ekim’de kapılarını açıyor
banner21
banner22
 Düzenlendiği merkez, katılım oranı ve içeriği bakımından önceki kongrelerin başarısını devam ettirmeyi ve ileri taşımayı hedefleyen VII. Uluslararası Katılımlı HPKON Hidrolik ve Pnömatik Kongresi’nde 38 Oturumda; 56 Bildiri, 18 Atölye Çalışması, 4 Kurs, 1 Panel yer alacak. 

VII. Uluslararası Katılımlı HPKON Hidrolik ve Pnömatik Kongresi, 22-25 Ekim 2014 tarihlerinde İstanbul'da yapılacak. Harbiye'deki “ Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilecek olan kongrenin Yürütme Kurulu Başkanı Şemsettin Işıl, “VII. Kongre 7 tepeli şehirde yapılıyor. Bu kongre geride kalan kongrelerin başarısını devam ettirecek” diye konuştu. Kongreye ilişkin açıklamalarında, sektörel etkileri üzerinde duran Işıl, şunları söyledi: 
“Bir kongrenin 23 yıl süren bir hazırlık aşaması bulunuyor. Her kongre, arkasında ciddi bir ekiple büyük zaman harcanarak oluşturulan ve sonuçların açıklandığı büyük bir bilimsel etkinlik olarak nitelendirilebilir. Yerinde, zamanında ve kurallarına göre yapıldığı müddetçe iş hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olurlar. Bir kongrenin katılanlara şu 3 önemli faydası bulunuyor:

1-Profesyonel ilişki ağını oluşturur ve geliştirir,
2-Bireysel ve kurumsal kıyaslama imkanı sunar, 
3-Yeniliklerden haberdar eder.

Sektörümüzde kongre fikri ise, hem hidrolik pnömatik sektör mensuplarının hem de M.M.O. Makina Mühendisleri Odası’nın, bu alandaki mesleki sorunların çözümü, yenilikleri ve bilimsel çalışmaları tanıtmak, sektörü ve kullanıcıları bilinçlendirmek ve de aydınlatmak amacıyla daha geniş platformlar oluşturma arzusuyla ilk defa 1997 yılında ortaya çıktı. Birincisi 1999 yılında düzenlenen “Ulusal Hidrolik ve Pnömatik Kongresi “ ile sektör bir milat yaşayarak özellikle kendi iç iletişimini kurmuş ve yine ilk kez Hidrolik ve Pnömatik kullanıcılarına bilimsel boyutlarıyla kendisini tanıtma fırsatını elde etmiştir. 35 Aralık 1999 tarihleri arasında o zamanki İzmirEfes Oteli Convention Center’da düzenlenen I.Ulusal Hidrolik ve Pnömatik Kongresi’ ni diğerleri de takip ederek, yine hepsi İzmir’de toplam 6 kongre başarıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kongrelere 4197’si kayıtlı delege olmak üzere toplam 7.838 kişi katıldı. Ulusal Hidrolik ve Pnömatik Kongreleri'nde bugüne kadar toplam 213 bildiri sunulurken 8 panel, 51 atölye çalışması, 3 yuvarlak masa toplantısı, 9 kurs, 3 sabah toplantısı gerçekleştirildi.”

Sağlanan sinerji geleceğe ilişkin umutları artırıyor 
Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Şemsettin Işıl, “Son yıllarda sektör mensuplarımız ve kullanıcılar, daha geniş bir katılım için Kongrenin İstanbul’da düzenlenmesini talep ettiklerinden bu defa VII. Uluslararası Katılımlı HPKON Hidrolik ve Pnömatik Kongresi’nin 22-25 Ekim 2014 tarihlerinde İstanbul'da yapılmasına karar verildi. Kongrenin yeri olarak, İstanbul'un her yerinden rahat ulaşılabilecek bir noktada olması nedeniyle Taksim Meydanı’na neredeyse bitişik diyebileceğimiz Harbiye'deki “ Askeri Müze ve Kültür Sitesi " seçildi. Bünyesinde bilimsel toplantıların yapılacağı nitelikte çok sayıda toplantı salonlarına ve Kongre içeriğine uygun sergi alanlarına da sahip olması Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nin bu seçiminde önemli rol oynadı. Yürütme Kurulu olarak, yaklaşık 1,5 yıldır hazırlık içindeyiz. Önce, MMO bünyesinde Kongre Düzenleme Kurulu, sonrasında da Yürütme Kurulu oluştu, 2013 Nisan ayında ise Danışmanlar Kurulu’nu oluşturduk. Bugüne kadar 1 adedi İzmir’de toplam 10 adet Yürütme Kurulu toplantısını MMO İstanbul Şubesi'nde düzenledik. Kongre'nin ilk defa İstanbul'da düzenleniyor olması en büyük farkımız ve ilkimizdir. Kısaca bu defa, VII. Kongre 7 tepeli şehirde yapılıyor olacak. Kongrenin yine ilk kez Uluslararası Katılımlı olması ve yine ilk kez kısaltılmış olarak HPKON (Okunuşu Hipkon) ifadesinin kullanılması da diğer önemli yeniliklerimizdendir. 
VII. Kongre’de sergi tarafında en önemli bir yenilik ise, Askeri Müze ve Kültür Sitesi'ndeki sergi alanlarının bu defa kısıtlı olacağıdır. En büyük sergi alanımız 24 m2'yi geçmeyecektir.Bu şekilde, sektörümüzün irili ufaklı her kurum ve kuruluşuna sergiye katılım şansını ve hakkını tanımış oluyoruz. Sunulacak bildirilerde, genişleyen bildiri ana başlıkları bir diğer yeniliğimiz olacak. Yeni Kongre için hem hidrolik hem de pnömatikte genişletilmiş konuları seçtik. 
Kısaca Kongre içeriği, hem sektörel uygulamaya yönelik ve hem de akademik düzeyde donatılmış bildiriler, sektör sorunlarına yönelik panel ve oturumlar ile daha çok katılımcıların bir araya gelebileceği ve ürünlerini teşhir edebilecekleri bir sergi alanından oluşacaktır. Yürütme Kurulumuz toplam 19 üyeden oluşuyor. Bu üyelerin içinde sektör mensupları, MMO mensupları ve akademisyenler bulunuyor. 19 üyemiz içinde yer alan MMO İstanbul Şb. Başkanı Zeki Arslan’ın yanı sıra, İTÜProf. Dr. Şeniz Ertuğrul, ODTÜ Prof. Dr. Tuna Balkan ve Uludağ Üniversitesi'nden Yrd. Doç.Dr. Elif Erzan Topçu hidrolik pnömatik ve otomasyon sektörünü iyi tanıyan, bilen ve bu alanda sürekli yeni projeler üreten seçkin akademisyenler arasındadır. Üyelerden 11 tanesi AKDER Üyesidir. 4 tanesi eski AKDER Başkanı. Ben Şemsettin Işıl, Cengiz Celep, Ahmet Serdaroğlu ve Mehmet Kurtöz. Kurul Üyemiz Ahmet Serdaroğlu aynı zamanda CETOP Başkanı olarak aramızda . Yani VII.Kongre’ye bu defa Türkiye’den seçilmiş bir CETOP Başkanı ile gidiyoruz ve bu da önemli ilklerimizden biri olacaktır. Ertan Soydan ve Prof.Dr.Tuna Balkan ise eski Kongre Başkanlarımızdan ve yine aramızdalar. Diğer 11 üyemiz ise eski kongrelerde değişik kurullarda başarıyla yeralan meslektaşlarımızdan seçildi. Yürütme Kurulumuzun tam üye listesini ve diğer kurullarımızın üyelerini listelerde bulacaksınız. Kısaca Kongre mutfağında eski ve tanınmış ustalar yer alıyor. Kongrede yapılacak olan tüm bilimsel ve sosyal etkinliklerin yanısıra, bildiri genel başlıklarının seçimi ve değerlendirilmesine kadar herşey bu uzman ekip tarafından belirleniyor. Bildiri ve Atölye Çalışması (workshop) sunumu yapmak üzere uluslararası katılımcı firmalardan önemli yenilikler bekliyoruz.Şimdiden bildiri ve sunumlar için ciddi başvurular alıyoruz. Bu faaliyetlerin ortaya çıkartacağı tüm yeniliklerin ve gelişmelerin Kongre'de duyurulacağını, bizleri bu defa oldukça fazla sayıda yeniliğin beklediğini söyleyebilirim” dedi.

Dört gün boyunca sektörün durumu ve geleceği masaya yatırılacak
VII. Uluslararası Katılımlı HPKON Hidrolik ve Pnömatik Kongresi’nde gerçekleştirilecek panel ve yuvarlak masa toplantılarında birçok önemli konu ele alınacak. Bunlar arasında Hidrolik Pnömatik Sektörünün Geleceği, Gelişmeler, Beklenti ve Talepler, Sektörün Tarihsel Geçmişi ve Anılar, Sektörde Mühendislik Hizmetlerinin Önemi ve Rekabet Koşulları, Tasarım ve Uygulamada Enerji Verimliliği ve Çevre Güvenliği, Sektörde İstihdam Olanakları ve Kariyer Planlama, Üniversite/Sektör MMO İşbirliği Özel Oturumu başlıkları yer alıyor.

Hidrolik Pnömatik Sektörünün Geleceği, Gelişmeler, Beklenti ve Talepler: Hidrolik ve Pnömatik sektörünün gelişimine önemli bir katkı sağlayan HPKON Kongrelerinin ilgili tüm kişi ve kuruluşların katılımıyla daha etkin ve üretken olabilmesi amacıyla düzenlenen panellere bu kongrede de devam edilecektir. VII. HPKON Kongrede Panel konusu “Sektörün Geleceği, Gelişmeler, Beklenti ve Talepler” olarak belirlenmiş olup konuşmacı olarak şimdiki ve geçmiş AKDER Başkanları katılacaktır. Paneli, HPKON Kongre Yürütme Kurulu Başkanı ve aynı zamanda AKDER 3.Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Işıl yönetecektir. Söyleşiye panelist olarak katılacak olan AKDER Başkanları dönem sırasıyla; Rafi Bilal, Arman Minasyan, Şemsettin Işıl, Cengiz Celep, Steven Young, Ahmet Serdaroğlu, Mehmet Kurtöz, Fikret Dalkıran ve Haydar Atılgan olacaktır. Sektörde mevcut durumun ve sorunlarının da konuşulacağı panelde sektörün gelecekte olması gereken yer ve bu yere ulaşmak için çözüm yolları konuşulacak ve tartışılacaktır.Her zaman olduğu gibi Panel sonuçları VII. HPKON Kongre Görüşü olarak sonuç bildirgesinde yer alacak ve ilgili kurumlara iletilecektir.

Sektörün Tarihsel Geçmişi ve Anılar: “VII. HPKON Kongre’mizde hazırlık çalışmalarına başlarken en önemli endişemiz , gelecek olan bildiri, workshop, delege, ziyaretçi sayısının yanısıra yapılacak olan özel oturumların konu seçimleri ve kriterleriydi. Kongre için her ne kadar ürün, marka, çeşit bolluğu bir zenginlik oluşturuyorsa da Yürütme Kurulu olarak özel oturumların seçim kriterlerindeki olağan hassasiyetimiz süreci oldukça zorlaştırmaktaydı. Bu defa özel oturumlarımızdan bir tanesini sektörün oluşmaya başladığı ilk döneme ayırdık. Ülkemizde Hidrolik ve Pnömatik sektörünün başlangıcından bugüne kadar olan yolculuk haritasını çıkarmak istedik. O günlerde bu malzemelere ihtiyacı olanlar ne yapardı? Hangi malzeme nereden bulunurdu? Kimler ne satardı? Hurda malzemeler nasıl ve neden kullanılıyordu ? En ilginci de o dönemlerin hem garip hem de komik güncel sorularıydı; “Pompalar kaç ton basardı !!!’’, “1 pisi (ps) kaç kilo ederdi !!!”... Ayrıca filtre yerine ne kullanılırdı? Problem olunca kime ve nereye başvurulurdu? Başvurulacak literatür var mıydı? Üniversitelerimizde bu konu ile ilgili neler yapılıyordu? İthalat nasıldı? Sektörün ilkleri sayılabilecek kimler vardı? O günleri konuştukça hem düşünecek hem de gülerek eğleneceğiz. İşte bu özel söyleşimizde bu süreci yaşayan ve halen sektörde varolan değerli katılımcılarımızı ağırlayacak ve sektörümüzün tarihsel geçmişini karıştırarak acı ve tatlı tüm anıları hep birlikte yaşayacağız...
Katılmcılarımız kimler mi? Ahmet Kuzucu, Arman Minasyan, Cengiz Celep, Fikret Dalkıran, Hakkı Akçalar, Hasan Basri Bozkurt, Orhan Yılmaz ve Rafi Bilal ... Söyleşimizin oturum yöneticisi ise yine eskilerden Yürütme Kurulu Üyemiz ve Ankara temsilcimiz Suat Demirer.”

Mühendislik Hizmetlerinin Önemi ve Rekabet Koşulları: VII. Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi ve Sergisinin 2. gününde; “Sektörde Mühendislik Hizmetlerinin Önemi ve Rekabet Koşulları” konulu Yuvarlak Masa Oturumu yapılacaktır. İnteraktif olarak geçmesini planladığımız toplantıya, İstanbul’dan 2 firma, Bursa’dan 2 firma, İzmir’den 1 firma ve Ankara’dan 1 firma temsilcisi katılacak ve aşağıdaki konularda görüş ve düşüncelerini oturumu izleyenlerle paylaşacaklardır. Toplantıda tartışılacak konular; Sektörde verilmekte olan mühendislik hizmetlerinin;
1. Yeterliliği
2. Bu hizmetlerden kullanıcıların nasıl faydalandığı veya faydalanamadığı
3. Kullanıcıların bu hizmetlerden nasıl daha verimli faydalanabileceği
4. Hizmetlerin sunulmasında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlar karşısında sektörün bulduğu çözümler
Konuları masaya yatırılacaktır. Ayrıca sektörde mühendislik hizmeti sunan veya sunmayan firmalar arasında kullanıcı karşısında oluşan rekabet koşulları tartışılacak ve varsa haksız rekabetin önlenmesi konusunda tedbirler ve çözümler ele alınacaktır.

Tasarım ve Uygulamada Enerji Verimliliği ve Çevre Güvenliği: Akışkan gücünün sektöründe uzun seneler çalışmış olan katılımcılar, gerek kendi, gerekse ilişkili oldukları alanlarda, enerji verimliliğini gözetmeyen, çevre güvenliğini tehlikeye sokan, kısaca sürdürülebilir stratejiden yoksun olan uygulama ve tasarımların yol açtığı sorunları örnekleriyle ele alacaklardır. Çevre ve insan sağlığı için yapılması gerekenler üzerinde fikir yürütülerek, ülke ve endüstrimizin verimsiz uygulamalarda boğulmaması için gerekli tedbirler ve bu tedbirleri hayata geçirecek kurum ve kuruluşların yapısı ve akreditasyonu ele alınacaktır. Tüm bu hususların yanında, kanun koyucuların sorumlukları değerlendirilecek, yasal otoritelerin bilgilendirilmesi, eğitimi için gerekli alt yapı ve donanımları ile finansmanı için gerekli teşvik tedbirleri hakkında düşüncelerini açıklayacaklardır.

İstihdam Olanakları ve Kariyer Planlama: VII. Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi ve Sergisi Hpkon 2014 Yürütme Kurulu; Kongre çalışmaları kapsamında bugüne kadar yaptığı çalışmalara ülkemizdeki Akışkan Gücü Kontrolü ve Otomasyonu ile iştigal eden firmaların başta mevcut teknik elemanları olmak üzere, insan kaynakları envanterini ve ihtiyacını tespit etmeyi de eklemiştir. Genç bir nüfusa sahip olmamız, mesleki eğitim konusunda en büyük avantajımızdır. Genç nüfus, aynı zaman da doğru eğitim stratejileri belirlenerek kaynaklarımızı etkili ve verimli bir şekilde kullanırsak avantajımız olmayı koruyacaktır. Hepimizin bildiği ve önemle üzerinde durduğu hususlardan başlıcaları; üniversitelerimiz ve teknik okullarımızdan AKIŞKAN GÜCÜ TEKNİĞİ dalında yeterli ve gerekli eğitimi almış; yetişmiş mühendis, teknisyen ve ara eleman bulma zorluğudur. Her şeyden önce bu sektörde faaliyet gösteren firmalarımızın toplam teknik eleman istihdamı ve senelik mühendis, tekniker ve gerekli ara eleman ihtiyacının, özellikle eğitim kurum ve kuruluşlarına doğru olarak aktarılması gerekmektedir. Bu husus, ülkemizin ihtiyaçlarına göre eğitimin gerek nitelik, gerekse nicelik bakımından planlanması ve öğrencilerimizin yönlendirilmesi için hayati öneme sahiptir. Üniversite ve yüksekokullara girenler içinde ÖSS sınavlarını ön sıralarda kazanmış ne kadar çok öğrenciyi mezuniyetleri sonrasında sektörümüzde istihdam edebilirsek etkinliğimiz, başarı ve teknik alanda gelişmelerimiz ile endüstrideki yönlendirici rolümüz o oranda artacaktır. Yetişkin ve iyi eğitim almış gençlerimizi, akışkan gücü tekniğine kazandırmak, gelecekteki kariyer planlamalarında “Akışkan Gücü ve Otomasyonu” alanını en ciddi seçeneklerden biri haline getirmek, sektörümüzü daha dinamik ve etkin bir cazibe merkezi olarak yükseltecektir. Bu konuda gerçekçi ve objektif bir değerlendirme yapabilmemiz için, tüm sektörümüzün halen istihdam ettiği ve önümüzdeki 5 yıllık gelecekte istihdam etmeyi planladığı “Akışkan Gücü Tekniği ve Otomasyonu” konusunda eğitim almış ve alacak eleman sayısını görebilmemiz ve gelecekteki insan gücü ihtiyacımız için bugünden gereken tedbirleri almamız gerekmektedir.

Üniversite/Sektör MMO İşbirliği: Hidrolik ve Pnömatik sektörünün en önemli buluşma alanı olan ve Odamızın 7. sini düzenlediği Ulusal Hidrolik ve Pnömatik Kongre ve Sergisinde OdaSektörÜniversite buluşmasının gerçekleştirmek istiyoruz. Toplantımızda oda temsilcileri, sektörün önemli firmalarının temsilcileri, Kongre Yürütme Kurulumuz ve üniversitelerimizin HidrolikPnömatik alanlarında bilgi üreten değerli akademisyenleri yer alacak. Daha önceki Kongrelerimizde de tespit ettiğimiz gibi bu sektörün en önemli konularından birisi; nitelikli insan kaynağı ve eğitimdir. Üniversitelerimizde makine mühendisliği bölümü içerisinde verilen Akışkan Gücü dersleri, sektöre mühendis anlamında yeterli akışı sağlayamamakta, özellikle sektörel uzmanlaşmayı yeterince karşılayamamaktadır. Ancak bizler biliyoruz ki, OdaSektörÜniversite ilişkisi kurulur, üniversitelerimizde sektörün de desteği ile Akışkan Gücü kürsüleri kurulur ve iyi bir idari planlama yapılabilirse Türkiye’de HidrolikPnömatik alanında değerli akademisyenlerimizin de katkısı ve katılımıyla önemli ARGE faaliyetleri yürütülebilir. Bu gücün ve bilginin bu alana emek verenlerde var olduğunu bilerek, hepsini destek vermeye davet ediyoruz.

Hidrolik&Pnömatik sektörünün çözüm reçetesinde neler yer almıştı?
Son olarak 6’ncı kez 12-15 Ekim 2011 tarihleri arasında Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi İzmir‘de düzenlenen Hidrolik Pnömatik Kongresi’nde, o dönemin koşulları çerçevesinde sektörün daha iyi bir rotada ilerlemesi için temel gereklilikler belirlenmişti. Söz konusu şu şekilde sıralanmıştı: 
“Sektörde bugünkü temel sorunlarının: ARGE olanak ve desteklerinin yetersizliği; Sektörle ilgili teknolojik ve endüstriyel birikim yetersizliği; Sermaye ve finansman yetersizliği; İstikrarlı ve güvenilir iç pazarın olmaması; Maliyet girdilerinin (enerji fiyatları vb.) yüksek oluşu; Standartlara uygun olmayan ithalat ve haksız rekabet olarak belirtilmiştir. Buradan hareketle; Hidrolik pnömatik sektör temsilcilerinin kendi standartlarını, kalite kriterlerini ve etik kurallarını kendileri oluşturması ve güncelleştirilmesi gerektiği; Haksız rekabetin önlenmesi için standartları oluşturulması, kullanıcıların ve makina imalatçılarının çok iyi bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiği; Sektörümüzün sivil toplum kuruluşu olan AKDER sektörümüzün üye olsun veya olmasın tamamı tarafından tam desteklenmesi, AKDER`inde etik kurallar çerçevesinde sektörün tamamını kucaklaması gerektiği; Sermaye ve/veya bilgi eksikliği sebebiyle ArGe`sini geliştiremeyen sektör temsilcilerine devlet destekleri veya proje destekleri konusunda her türlü yardımın yapılması konusunda AKDER`in çalışmalar yapması gerektiği; Yerli üreticilerin sadece iç pazarda kendilerini büyütmeleri ve geliştirmeleri çok zor olduğu, bu sebeple dış satıma yönelmeleri ve bunun için gerekli teknolojik ve finansal alt yapı çalışmaları ise ilgili devlet birimleri tarafından mutlaka teşvik edilmesi gerektiği…”

banner23

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18