banner25

banner26

banner9

banner2

23 Ekim 2019 Çarşamba

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

“İmalat sanayi yerine konuta destek veriliyor”

Yazılı bir açıklama yapan ANASİAD Genel Başkanı Eyüp Kutlucan, Türkiye’nin ham madde kaynaklarının yetersiz olduğunu, ekonominin büyüyebilmesinin tek yolunun katma değeri yüksek üretim yapmak olduğunu vurguladı.

10 Kasım 2014 Pazartesi 11:29
Bu haber 1286 kez okundu
“İmalat sanayi yerine konuta destek veriliyor”
banner21
banner22
 Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği (ANASİAD) Genel Başkanı Eyüp Kutlucan, Türkiye’de 2004-2013 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde, bankaların imalat sanayiine yönelik kredileri yarı yarıya azaltırken, konut kredilerini ise iki katına çıkarmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye’de imalat sanayinin gerilemesinin 2023 hedefleriyle çeliştiğini belirten Kutlucan, inşaat sektörüyle yapılan büyümenin sürdürülebilir olmadığını söyledi. Türkiye’nin dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmesi için imalat sanayinin mevcut büyüklüğünden çok ileriye taşınması gerektiğini belirten Kutlucan, “Sanayimizdeki verimliği arttırmamız gerekiyor. Bunu ileri teknoloji üreterek yapabiliriz. İşletmelerimizin ArGe çalışmaları daha çok desteklenmeli, inovasyona ağırlık verilmeli ve yeni yatırımlarla imalat sanayimizi hızla geliştirilmelidir” diye konuştu. 
Türkiye’de son 10 yılda 2013 fiyatlarıyla kamu dışındaki birikimli inşaat harcamalarının 768 milyar lirayı aştığını vurgulayan Eyüp Kutlucan, bu rakamın 2013 yılı gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 51’ine denk geldiğini belirtti. Kutlucan, kamu kesiminin 400 milyar lirayı aşan inşaat harcamaları da hesaba katıldığında, son 10 yılda Türkiye’nin inşaat yatırımlarına harcadığı paranın büyüklüğünün 2013 fiyatlarıyla 1 trilyon 170 milyar lirayı aştığına da dikkat çekti.
Söz konusu dönemde cari fiyatlarla yapılan hesaplamada GSYH’daki yüzde 179’luk büyümeye karşılık, inşaat sektöründeki büyümenin yüzde 205 olduğunu vurgulayan ANASİAD Genel Başkanı Kutlucan, “Bu dönemde kamunun inşaat harcamaları yüzde 391’lik oranla nominal GSYH büyümesinin iki katını geçti” dedi. 
Kutlucan, sanayinin dönüşmesi için finans sektörünün desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Bankaların imalat sanayi yerine konuta destek verdiğini vurgulayan Kutlucan, 2004 yılında 8,2 milyar lira seviyesinde bulunan ticari krediler ve konut kredilerinin toplamının 2013 sonunda 196 milyar liraya ulaştığını belirtti. Buna karşılık aynı dönemde üretime dayalı ekonominin belkemiği kabul edilen imalat sanayiinin finansmanının hızla gerilediğini belirten Kutlucan, “2004 yılında yüzde 38,9 düzeyinde olan imalat sanayii kredilerinin, toplam kredi hacmi içindeki payı izleyen yıllarda düşüş gösterdi. 2006 yılında yüzde 30’un altına inen bu oran, 2010 yılında yüzde 24,4’e, 2013 yılı sonunda da yüzde 21,3’e geriledi. 2014 yılının Temmuz ayı itibarıyla da yüzde 21’e düştü. Tüketim amaçlı kullanılan bireysel krediler de aynı dönemde 20 kat artarak 11 milyar liradan 226 milyar liraya yükselirken, bir başka üretim modeli olan tarım sektörüne verilen kredilerinin payı yüzde 4,1’den yüzde 3,1’e geriledi. Bu çarpık bir durumdur. Maalesef üretmeden tüketen bir ekonomi modeli oluşturduk. Bu tablonun hızla değişmesi gerekir” diye konuştu.

banner23

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18