banner25

banner26

banner9

banner2

22 Temmuz 2018 Pazar

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

Tayvan ve Türkiye makina endüstrisinde iş birliğini güçlendiriyor

Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi-TAITRA, ülkedeki makina sektörünün ulaştığı konumu yerinde paylaşmak üzere bir basın tanıtım organizasyonu gerçekleştirdi. MetalMakina Dergisi’nin de takip ettiği etkinlikte ülkenin önde gelen makina üreticileri kapılarını uluslararası basına açarken, yetkililer eşliğinde üretim teknolojileri kamuyouyla paylaşıldı.

10 Kasım 2014 Pazartesi 09:44
Bu haber 1103 kez okundu
Tayvan ve Türkiye makina endüstrisinde iş birliğini güçlendiriyor
banner21
banner22
 Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi-TAITRA, ülkedeki makina sektörünün ulaştığı konumu yerinde paylaşmak üzere bir basın tanıtım organizasyonu gerçekleştirdi. MetalMakina Dergisi’nin de takip ettiği etkinlikte ülkenin önde gelen makina üreticileri kapılarını uluslararası basına açarken, yetkililer eşliğinde üretim teknolojileri kamuyouyla paylaşıldı. Her yıl 3 milyar doların üzerinde makine ihracat değerine sahip bir ülke olan Tayvan, yarattığı uluslararası markalarla dünya devleri arasında yer almayı başarıyor.
Makina ticareti her geçen gün artıyor.28 Temmuz, 1 Ağustos 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve MetalMakina Dergisi’nin de yer aldığı basın tanıtım organizasyonunda, ülkenin büyük makine üreticilerinin yetkilileriyle bir araya geldik. Türkiye pazarına karşı büyük ilgi gösteren Tayvan makina imalat endüstrisi, bölgeyi Avrupa ve diğer gelişen pazarlar arasında bir köprü olarak değerlendiriyor. 
 Tayvan, Türkiye’ye yaklaşık 11 saatlik uçuş mesafesinde olsa da iki ülke arasındaki ticari ilişki mesafeleri çoktan aşmış durumda. Türkiye’de distribütörleri aracılığıyla temsil edilen Tayvanlı üreticilerin ülkemize olan ihracatı halihazırda toplam makine ihracatının yüzde 5’ini oluşturuyor. Ülkenin 4 milyar dolarlık toplam makine ihracatı içinde Türkiye yüzde 5 ile Çin ve ABD’nin ardından 3. sırada yer alıyor. Görüştüğümüz yetkililer Türkiye’deki üretimin artması ve Tayvanlı üreticilere duyulan güven ile rakamı çok daha yükseğe çekmeyi planladıklarını dile getiriyorlar. Yetkililer, gerekli koşullar ve sübvansiyonların olması halinde Türkiye’de üretime de çok sıcak bakıyorlar. Üstelik sadece ticari olarak değil, kültürel olarak da dışa dönük bir yapıya sahip olan Tayvan’da, Türkiye’ye karşı büyük bir ilgi var. Tayvan son yıllarda yaşanan ekonomik belirsizliğe rağmen potansiyelini artırmış nadir ülkelerden biri. Ülkenin takım tezgahı ve aksesuarları üretimi 2011’de 4 milyar dolara ulaştı. Bu önceki dönemle kıyaslandığında yüzde 38’lik bir artışa işaret ediyor.
 Tayvan’ın makina endüstrisindeki başarısı doğru stratejiyle sağlandı. Yaklaşık 60 yıllık bir geçmişe sahip olan Tayvan makine endüstrisi, her yıl daha da artan ihracat değeriyle, dünyanın farklı yerlerindeki müşteriler tarafından kabul edilmiş bir standarta ve kaliteye sahip. İhraç edilen önemli makineler arasında torna, baskı ve freze makineleri dikkat çekerken; makineler Çin, ABD, Türkiye, Almanya, Rusya, Hollanda, Endonezya, Güney Kore, Malezya, Tayland ve dünyanın pek çok ülkesinde alıcı buluyor. 
 Tayvan makine endüstrisi bir komple üretim endüstrisi olarak değerlendirilmekte, zira üreticiler her bir parça için ayrı bir uzmanlığa ve parçaları karşılıklı olarak temin edebilecekleri bir üretim hattı ağına sahipler. Her fabrika, yurtiçi ve yurtdışından edinilen bilgiyle harmanlanmış bir ar&ge'ye ve yöntem bilgisine sahip. Bununla birlikte sektör, makine standartları anlamında yurtiçi ve yurtdışındaki kuruluşlar tarafınan çok sayıda ödüle ve sertifikaya layık görülmüş bir kalite güvencesi vermekte. Bir makine endüstrisi ülkesi olması dolayısıyla elbette ki hükümetin desteği ve işbirliği şart. 
Bu başarının arkasındaki isimse Tayvan Makine Endüstrisi Birliği başkanı C.C. Wang'ın değerlendirmesi şu şekilde; "Birlik 1945 yılında kuruldu. Üretim sektörünün her noktasından 2,630 adet şirketimiz birliğe üye. Bizim rolümüz ülkedeki makine üreticileri ağını kurmak ve bu girişimciler için market yaratmak. Ürünlerimiz dünyanın farklı yerlerine pazarlanıyor. Ülkemizdeki üreticilerin ürünlerini gerek yurtiçi gerek yurtdışında sergilemeleri için etkinlikler düzenliyoruz ki bunun en önemli ayağı Tayvan'da organize edilen ve bir sonraki 3-8 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek TIMTOS'tur (Taipei Uluslararası İmalat Makineleri Fuarı). Türkiye pazarı ülkemizde üretilen makinelere büyük talep gösteriyor ve her yıl artacan ihracat oranı bunun en önemli göstergesi."Üretim teknolojisi sektörel standartları belirliyor 
 Tayvan’daki basın organizasyonu esnasında ülkenin ihracatında önemli rol alan makina üreticilerini ziyaret etme imkanı bulduk. Türkiye’de de çok yakından tanınan TBI Motion Technology Co., Ltd, Delta Electronics, Inc., Luren Precision Co. Ltd., Taiwan Takiwasa Technology Co. Ltd, Data International, Ching Hung Machinery & Electric Industrial Co. Ltd, Keyarrow Co. Ltd. gibi şirketler, gerek Ar-Ge gerekse mühendislik hizmetleriyle ön plana çıkıyor. Görüştüğümüz tüm şirket yetkililleri Türkiye pazarına verdikleri önemi belirtirken, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ilerleyen yıllarda çok daha yüksek bir seviveye geleceğini dile geitiriyorlar. Tayvan’da bulunduğumuz süre içerisinde ziyaret ettiğimiz makina üreticileri şöyle sıralanıyor: TBI Motion Technology Co., Ltd: Vidalı mil ve lineer kızak üreticisi. Üretilen her ürün makine, otomobil, enerji tasarrufu ekipmanı ve uçak sanayine tedarik ediliyor. Şirket üretim süreci boyunca kaliteye büyük özen gösteriyor ve her ürün müşteriye ulaşmadan önce test ediliyor. Şirketin çalışma prensibi ise; İşbirliği = Nakil=Mükemmellik=Yenilik şeklinde özetleniyor. 
Delta Electronics, Inc.: Delta Electronics lider bir güç kaynağı ve elektronik ekipman üreticisi. Başlıca üretim grupları ise Güç Elektroniği, Enerji Yönetimi ve Akıllı Yeşil Hayat. Üretilen ürünlerin çoğu otomotiv endüstrisinde, tıbbi gereçlerde ve telekomünikasyon sistemlerinde kullanıyor.
Luren Precision Co., Ltd.: 1994 yılında kurulmuş olan şirket diş kesme makinesi, diş taşlama makinesi ve sentetik fiber pompaları üretmekte. Şirketin başlıca ihracat marketleri ise Çin, Hindistan, Türkiye, ABD, Kore ve Japonya. Şirketin ürünlerinin yoğun talep görmesinin ana nedeni ise müşteri taleplerine göre şekillendirdikleri araştırma ve geliştirme platformu.
Taiwan Takiwasa Technology Co., Ltd: Takiwasa küçük-orta boyutlu torna ve baskı devre kartı delicileri üretmekte. Şirket aslında üretim kaynağı oluşturmak üzere Tayvan'da fabrika açmış bir Japon firması. Tayvan'da kullanılan know-how şirketin Japonya'daki ana kolundan geliyor. 
Data International: Şirket yatay işlemede kullanılmak üzere Otomatik Takım Değiştirici sanayinde üretim ve tasarım yapmakta. Şirket argeye büyük önem vermekte. Bununla birlikte, özel istekte bulunan müşterilerin taleplerini de yerine getirebiliyor. Daha da önemlisi, ürettikleri bütün ürünler Tayvan, Çin, Amerika ve Japonya'da farklı patent başvurularına sahip. 
 Ching Hung Machinery & Electric Industrial Co., Ltd: Şirket elektrik boşaltımlı tel kesme, delme ve frezeleme alanlarında CHMER markası altında üretim yapmakta.Tayvan ve pek çok ülkeden talep gören şirketin 55 ülkede 77 satış ofisi ve Tayvan ve Çin'de 7 fabrikası var. Ürünlerini tüm dünyaya pazarlayan şirket standartlara ve kaliteye büyük önem veriyor. 
 Keyarrow Co., Ltd: Şirket koruyucu kapak sistemleri, filtreleme sistemleri ve makine koruma sistemleri üreticisi. Şirketin ana marketi ise Tayvan. Şirketin başkanı King Wang ileri görüşlülüğü ve hammadde temininden, üretim sürecine, çalışanlarına ve müşterilere teslimata kadar tüm aşamalarda detaylara gösterdiği önemle tanınmakta. Şirket 3 prensip üzerine kurulu :Samimiyet, Yenilik ve Ekip Çalışması.

banner23

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18