banner25

banner26

banner9

banner2

25 Haziran 2018 Pazartesi

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

Veriyi yeni bilgiye dönüştürme Endüstri 4.0 için önemli bir hammadde

Veriyi yeni bilgiye dönüştürme Endüstri 4.0 için önemli bir hammadde

31 Aralık 2015 Perşembe 13:02
Bu haber 448 kez okundu
Veriyi yeni bilgiye dönüştürme Endüstri 4.0 için önemli bir hammadde
banner21
banner22
 Endüstri 4,0’da özellikle bir hammadde son derece önemli bir role sahiptir. Çelik, plastik veya diğer fiziksel bileşenlerin aksine, bu malzeme görünmez ve soyuttur. Ağa bağlı endüstrideki bu önemli hammadde görünmez veri akışlarıdır. Kendi süreçlerini sürekli olarak iyileştirmenin bir yolunu bulduğu için şirketler doğru araçlarla bu malzemeyi büyük bir avantaja çevirebilir. Üstelik bu veriler yeni iş modellerinin temelini de oluşturmaktadır. İşte tam bu noktada, ağa bağlı endüstrideki gerçek devrim ortaya çıkıyor. Bu Alman ekonomisini ve global ekonomilerin büyük bir kısmını etkileyen bir devrimdir…
Günümüzde, Endüstri 4.0'a yönelik ilgi odağı genellikle donanım üzerinde ilerliyor. Buna akıllı telefonlar, tabletler, hızlı bilgisayarlar, büyük bellekler, sensörler, RFID teknolojisi ve kablosuz bağlantılar da dâhildir. Bunların tamamı, fabrikaların ve ulusal sınırların içe-risinde yer alan makinelerin birbirine bağlanmasını mümkün kılıyor. Bosch, dünya gene-linde 250'nin üzerindeki fabrikasının büyük bir kısmında işte tam olarak bunu yapıyor ve süreçteki rekabetçiliğini arttırıyor. Bosch, müşterilerinin şirket içerisinde değeri kanıt-lanmış olan pek çok teknolojik gelişmeden faydalanmasını sağlıyor. Bu da Bosch Rexroth, Bosch Paketleme Teknolojisi, Bosch Software Innovations ve diğer pek çok iş kolu aracılığıyla Bosch'u, hem önde gelen bir örnek şirket hem de lider sağlayıcı konu-muna getiriyor.
Ancak Endüstri 4.0'ın potansiyeli bunun çok daha üzerinde. Diğer şeyleri bir kenara bı-rakacak olursak, endüstriyel üretimde devrim yapan şey verilerdir. Ve bunu çok hızlı ya-pıyorlar. Sensörler süreç süreleri, aşınma ve yıpranma, bir makineden diğerine yağ-basınç değişiklikleri, sıkıştırma işlemleri sırasında ağa bağlı araçların torku veya bir hid-rolik valf içerisindeki birbirinden bağımsız parçaların durumuna ilişkin verileri topluyor. Bu veri seli, ağa bağlı endüstri için yeni bir hammaddedir. İyi algoritmalar ve doğru yazı-lım ile yeni korelasyonlara ışık tutabilir. Bu nedenle veri analizi, üretim ve ürün konuları-na eşit derecede alışkın uzmanlara ihtiyacımız var.
Birçok parçadan oluşan Bosch hidrolik valflarını örnek olarak alalım; yakın zamana kadar bu valfların son incelemesi 90 ayrı test adımı içeriyordu. Ancak bir süre önce bu test adımlarından 21 tanesi elendi ve inceleme süresi 177 saniyeden 146 saniyeye indirildi. Bu, 31 saniyelik ya da bir başka deyişle yüzde 17,4'lük bir tasarruf anlamına geliyor. Modern üretimin hangi kapsamda optimize edilmiş olduğu dikkate alınacak olursa, bu büyük bir ilerlemedir. Bu durumda, 30.000 hidrolik valftan elde edilen verilerin analizi, önceki birçok adımda elde edilen sonuçların pozitif olması nedeniyle inceleme sürecin-den sonraki bazı test adımlarının gereksiz olduğunu göstermiştir. Bu da gösteriyor ki söz konusu sonraki adımlardan elde edilen sonuç, önceki adımların analiz edilebilmesiy-le güvenilir bir şekilde öngörülebilmektedir. Genellikle burada verilen örnekten çok daha karmaşık olan bu koreleasyonların tam olarak saptanması, para ve zaman tasarrufu sağ-lamaktadır.
Bu şekilde keşfedilen pek çok çözüm, diğer tesislere aktarılabiliyor. Parçaların sayısı milyonlara ulaştığında, sadece birkaç saniyelik tasarruflar bile kısa bir süre içerisinde bi-rikerek önemli verimlilik artışlarıyla sonuçlanıyor. Buradaki anahtar kelimeler "büyük veri" ve "veri madenciliği"dir. Bu verilerin gerçek zamanlı olarak değerlendirilmesi ve böylece sonraki süreçlerde kullanım için hazır hale gelmeleri, kısa bir süre önce mümkün olmuş-tur. Verilerin toplanmasına, değerlendirilmesine ve kullanılmasına dayanan inovasyonlar, pek çok yeni iş modelinin arkasındaki destekleyici güçtür. Önemli bilgilerin filtrelenmesi ve yeni bilgiye dönüştürülmesi, gelecek açısından önemli bir özelliktir. Yeni iş modelleri-ne doğru ilerlememizi sağlamaktadır.

banner23

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18