banner25

banner26

banner9

banner2

22 Temmuz 2018 Pazar

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

Kirlilik seviyesi düştükçe rulman ömrü artıyor

Bir yağlayıcı, makinede etkin çalıştığında hiçbir kimyasal bozulma olmadan ve az kirlenme ile aşınma azalacak ve ekipman güvenilirliği geliştirilmiş olacaktır. Parça aşınmasında azalma ve ekipman güvenilirliğinde artış sağlamada önemli nokta etkili ve temiz bir ortalama yağlayıcı film kalınlığının olması veya diğer bir deyişle iyi bir yağlama akışkanlığı sağlama ve korumadır.

05 Şubat 2014 Çarşamba 15:26
Bu haber 573 kez okundu
Kirlilik seviyesi düştükçe rulman ömrü artıyor
banner21
banner22
 Yağlama Güvenilirliği nedir ?

 

Rulmanlardaki problemlerin neden kaynaklandığına dair bugün yapılan herhangi bir araştırma, hasarların % 60’ının yağlama ile ilgili olduğunu ortaya çıkaracaktır. Rulmanlar makinenin döner merkezleridir ve yağlama ile ilgili problemleri azaltabilirsek eğer, rulman tüketimini azaltmanın yanında doğrudan ekipman güvenilirliğini artıracağız. 

Rulmanlar ve diğer döner parçalar metal bileşenleri ayırmak ve aşınmayı azaltmak için iyi bir yağlı film kalınlığına gereksinim duyarlar bununla birlikte iyi bir film kalınlığı oluşturmak birçok faktöre bağlı olan kimyasal karmaşık bir mekanizmadır.

Yağlama güvenilir bir şekilde olduğunda ekipman güvenilirliğini artıracaktır. Bir Yağlama Güvenilirlik stratejisi ile az aşınma ve problemlerde azalma ile sonuçlanan makine içinde etkili yağlamanın sağlanması kastedilmektedir.

 

Tüm süreç Yağlama Filmine Bağlıdır!

SKF, "Yağlayıcı filmden daha büyük parçacıklar kaldırıldığında rulmanlar sonsuz bir çalışma ömrüne sahip olabilir." diye belirtiyor. Aşındırıcı parçacıkların kaldırılması rulman aşınmasını engellemektedir.

İyi bir yağlayıcı ortalama film kalınlığı olan bir rulmanda metal yüzeyler ayrıdır ve bu ayrımın ya da filmin ortalama kalınlığı çok küçüktür, aslında insan saç telinin kalınlığının yaklaşık yirmide biridir. Bkz. Şekil 1

Yağda kötü oranda kirletici mevcut olduğunda ve ortalama yağlayıcı filmden daha büyük boyutta olduğunda çizilme aşınması başlar. Bu daha sonra rulman veya parça sorununa yol açabilen bir süreç olan yüzey çizilmesi ve girinti oluşumuna yol açar.

 

Şekil 1

 

 

Yağ Kirliliğini Anlamak

Bugün yağlamayla ilgili bir numaralı problem kirliliktir ve bu parçacık kirlenmesi ve kimyasal kirlenme veya her ikisi de olabilir.

 

Parçacık Kirlenmesi

Rulman ömrü üzerinde parçacık kirlenmesinin etkileri, filtre sistemleri ve yorulma işgörmezliğinin etkisinde olan milyonlarca rulman çevriminin arasındaki ilişkiye bakan  Doktor MacPhearson tarafından yürütülen bir araştırma projesi ile desteklenmektedir. Son bölümde belirtildiği üzere kirlilik seviyesi düştükçe rulman ömrü artacaktır.

 

Parçacık Kirliliği Yönetimi

Yağ temizliğini ve kirlilik düzeylerini belirlemede dikkat etmemiz gereken 5 adım vardır. Bunlar;

1.  Yeni yağ alındı makbuzu

2 . Depolama ve yeni yağ durumu.

3 . Makinelere yağın verilmesi.

4 . Makineye giren kirleticilerin önlenmesi

5 . Aşınmadan kaynaklı makinede oluşan kirleticilerin atımı.

 

Kimyasal Kirlilik Yönetimi

 

Yazıda daha önceden belirtildiği gibi yağ kimyasal olarak da kirlenebilir, örneğin sisteme giren su veya işlem esnasında meydana gelen oksidasyon. Bu kimyasal kirletici maddeler de ortalama yağlayıcı film kalınlığını etkileyecek ve herhangi bir iyi yönetilen yağlama faaliyeti gelişmelerini takip etmek için yağ analiz işlemini kullanacaktır.

 

ROI veya Yatırım Getirisi

 

İyi yapılandırılmış bir yağlama stratejisi bazı yatırımlar gerektirecektir.

Bir şirketin ne kadar gelişmiş olduğuna bağlı olarak mevcut yağlama stratejisi ve boyutu ile maliyetler $ 20,000.00 dolardan 150,000.00’a kadar çıkabilir. Çok maliyetlidir, ancak geri ödenecek bir yatırımdır. Aşağıdakiler yatırımın nereden geri kazanılacağının üç örneğidir.

• Yağlama eksikliği nedeniyle, arızalı bir elektrikli motorun çıkarılması

• Temiz yağlanma ile dişli dizisinin ömrünün ikiye katlanması

• Yıllık % 30 oranında rulman harcamalarında azalma

• Tüm hidrolik sistemler ve pompalardaki ömrün ikiye katlanması.

 

Sonuç

Yağlayıcı, makinede etkin çalıştığında aşınma azalacak ve ekipman güvenilirliği artacaktır. Yağlama güvenirliği stratejisi, ortalama yağlayıcı film kalınlığını koruyacak tüm parametrelere odaklanır, böylece parça aşınmasını azaltır ve ekipman güvenirliğini artırır. Daha fazla bilgi ve sorularınız için www.enluse.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

banner23

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18