banner25

banner26

banner9

banner2

22 Temmuz 2018 Pazar

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

Optimum temizlik kalitesi, daha az masraf, daha fazla esneklik

Bir önceki 81C/P serisinin yerini alan EcoCCore, solventli parça temizliğinde Dürr Ecoclean için yeni ölçüler belirlemektedir. Bu bir tarafta iş performansının ve sepet hacminin üçte bir oranında artmasıyla parça birim fiyatlarının çok belirgin biçimde azalması, diğer tarafta ise yeni ekipman donanımı sayesinde daha iyi bir temizlik kalitesi, daha yüksek işlem güvenliği ve enerji tasarrufu sağlıyor.

05 Şubat 2014 Çarşamba 15:48
Bu haber 689 kez okundu
Optimum temizlik kalitesi, daha az masraf, daha fazla esneklik
banner21
banner22
 Gerek talaşlı imalat gerekse şekillendirme işlemlerinde, hava ve uzay sanayisinde, tıp teknolojisinde veya diğer branşlarda; yağsız yüzeyler için öncelikle solvent bazlı temizleme makinaları tercih edilmektedir. İşlem güvenliği, ekonomik ve ekolojik açıdan verimlilik, işlem süresi, tedarik edebilirlik ve teslimat süreleri, çevreye uygunluk kriterlerin en başında gelenleridir. Bu kriterler EcoCCore’un tasarım aşamasında Dürr Ecoclean için ağırlık noktası olmuştur. Bu yeni tesis, iki adet durulama tankı, ısı geri kazanımı, tam akım ve bypass filtrasyonu gibi geniş seri donanımıyla ön plana çıkmaktadır. Halojen olmayan hidrokarbonların kolayca modifiye alkollere (ve tersine) dönüştürülebilmesi, tam vakum altında  çalışan EcoCCore’un sürekli değişen şartlar altında bile gelecek için güvenli işletimini sağlamaktadır. Uygun solvent ürünleri ile kombine edildiğinde tesis klor içeren yağları temizlemek için de kullanılabilir.

 

Yüksek iş çıkarma performansı ile daha düşük parça birim fiyatı

 

670 x 480 x 400 mm ebatlarındaki temizlik sepetleri için tasarlanmış olan çalışma bölmesi, önceki 81C/P serisine göre üçte bir oranında daha yüksek bir hacim sağlamaktadır. Bu sayede kullanılan sepet ölçüsüne göre parça kapasitesi iki katına çıkabilmektedir. Ayrıca yüzde 30’un üzerinde bir ağırlık kapasite artımı ile 200 kilograma çıkartılmış maksimum yük ağırlığı da buna katkı sağlamaktadır. Bu sayede sekiz dakikadan az bir temizlik süresinde parça birim giderlerinde ciddi bir düşüş sağlanmaktadır.

 

Optimum temizlik kalitesi için yeni teknoloji

 

Yeni olan “buharla ön yağ alma” işlemi temizlik kalitesine katkı sağlamaktadır. Bu işlem sonrasında yağ içeren ve damıtılacak olan solvent, durulama tankına iletilmeyip doğrudan damıtma tertibatına aktarılmaktadır. Bu sayede solvent tankındaki yağ çökeltileri minimuma indirilmekte ve solventin yağlanması önlenmektedir. Sonuç olarak özellikle temizleme sonrası kaplanması veya lazerle kaynak yapılması gereken parçalarda optimum yağ alma performansı sağlanabilmektedir. Yaklaşık iki katına çıkartılan damıtma kapasitesi sayesinde “buharla ön yağ alma” işlemi yoğun yağlı parçalarda ve koruma tabaka işleminde avantaj sağlamaktadır. Daha iyi temizlik sonuçları için diğer bir yenilik ise filtrasyonla aynı anda ultrason kullanabilme imkanıdır. Bu sayede partiküller daha ön temizlik işleminde giderilir ve bilinen diğer çözümlerde olduğu gibi filtrasyon işlemine kadar çalışma bölmesinin zeminine çökelmez. Bu işlem gereği EcoCCore frekans konvertörlü pompalarla donatılmış olup debileri ultrasonun etkisini gerçekleştirebileceği şekilde ayarlanmaktadır. Verimli ve esnek kombine sayesinde partiküllerin efektif şekilde uzaklaştırılması sağlamaktadır. Tesis tambur sisteminin rotasyonu ve hassas pozisyonlaması için ayrı bir frekans konvertörüne sahiptir.  “Yumuşak mod” fonksiyonu, hareket başlangıcında veya sepetin hareketi sırasında hassas parçaların dışarı atılmasını veya kaydırılmasını önlemektedir. Her iki paslanmaz çelik solvent tankında montaj elemanlarına gerek olmadan ısıtma mevcuttur. Bu sayede parçaların tekrar kirlenmesine neden olan talaş veya kir birikimlerinin oluşması önlenmektedir.

 

Kolay kullanım sayesinde yüksek işlem güvenliği

 

EcoCCore kendiliğinden açıklayıcı piktogramlara sahip olup yeni yedi inçlik renkli ekranı sayesinde kolay, hızlı ve güvenli sistem kullanımı sağlamaktadır. Bu sayede örneğin sıcaklık ayarını artık sadece birinci solvent tankı için yapmak yeterlidir, ikinci tankın sıcaklık ayarı otomatik olarak gerçekleşir. Entegre görselleştirme fonksiyonu sayesinde işlem takibi ve bakım çalışmaları da artık daha kolay ve pratik biçimde yapılabilmektedir. Kontrol paneline ilaveten komple görselleştirme fonksiyonu opsiyonel olarak entegre edilebilmektedir.

 

Her açıdan verimli

 

Dürr Ecoclean bu tasarımda özellikle yüksek verimliliğe ve bakım çalışmalarının kolayca yapılabilmesine önem vermiştir. Örneğin her iki solvent tankı tamamen damıtma tertibatın artık ısısının geri kazanılması sayesinde ısıtılmaktadır. Damıtma tertibatının ısıtma performansı ihtiyaca göre ayarlanabilmektedir. Bu sayede bir taraftan enerji tasarrufu sağlanırken diğer tarafta yoğun yağ girişi olduğunda dahi yüksek iş hacmi sağlanmaktadır. Yağ ayırma tertibatında damıtma sisteminden tamamen ayrı çalışan yeni bir ısıtma sayesinde optimum ve yağı koruyan bir buharlaşma sağlanabilmektedir. Bu da yağların oldukça büyük bir kapsamda güvenle dışarı atılabilmesini mümkün hale getirmektedir. Ayrıca temizlik giderlerini arttıran yağ çökelmeleri meydana gelmez. Ayarlanabilir doluluk seviyesi ilaveten tasarruf sağlayabilmektedir. Bu ayarla koruma maddesinin dışarı taşınması önlenir, dolayısıyla da tüketim azalır. Temizlik işleminden koruma işlemine geçiş, kumanda paneli üzerinden kolaylıkla mümkündür.

 

Düşünülmüş, çekici tesis tasarımı

 

Baden-Württemberg 2013 tasarım ödülünü alan tesis tasarımı, entegre yükleme ekipmanları ve emniyet camından oluşan komple kaplaması sayesinde sisteme vurgu katmaktadır. Ayrıca üniversal şekilde kullanılabilen EcoCCore, öneki 81C/P serisine kıyasla yaklaşık yüzde beş daha az yer kaplamaktadır. Tesisin diğer bir artısı da, taşınması zor olduğu durumlarda tesisin bazı parçalarını sökerek toplam yüksekliği 2,25 metreye düşürülebilmesidir. Bu, örneğin Asya’ya, ABD’ye veya Güney Amerika’ya gemiyle nakillerdeki masrafların azalmasını da sağlamaktadır. Ayrıca bu bölgeler için tesisin çekirdek ünitesini en yakın Dürr Ecoclean şubesine göndermek ve orada komple bir birim haline getirtmek mümkündür.

 

 

banner23

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18