banner25

banner26

banner9

banner2

21 Haziran 2018 Perşembe

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

Sandvik’in yeni kalitesi çelik tornalamanın kurallarını değiştiriyor

Kaplı semente karbür kesici uç kalitelerindeki büyük yenilikle çelik tornalamada hem performans hem de işlem güvenliğinde büyük bir mesafe kat etmeyi mümkün kılmıştır. Geçmişte benzer kalite gelişimlerini geride bırakıp bu büyük ve önemli üretim alanında tornalama uçlarında yepyeni bir standart oluşturuyor.

05 Şubat 2014 Çarşamba 15:49
Bu haber 647 kez okundu
Sandvik’in yeni kalitesi çelik tornalamanın kurallarını değiştiriyor
banner21
banner22
 Çelik tornalama, işleme alanında baskın olan ve neredeyse tüm tezgah imalathanelerinde bulunan, çelik tiplerinin, parçaların, işlem ve hacimlerin geniş bir yelpazede değiştiği bir alan. Geniş kapsamlı ISO P25 çelik uygulama alanında işleme koşulları kötüden iyiye uzanan bir farklılık göstermektedir. İşleme performansında, kesici kenarın dayanıklılığındaki tüm gelişmeler çoğu üreticinin göz ardı edemeyeceği üretim avantajları anlamına gelir. P25 alanında hala çok sayıda işlemi optimize edebilen tek bir çok yönlü tornalama kesici uç kalitesinin büyük oranda kullanılması gerçekten önemli bir durumdur.

Tüm dünyada en yaygın işleme uygulamalarından biri olan P25 çelik tornalamada yumuşak, sert ve aşındırıcı, düşük kaliteli ve kaliteli ve farklı fiziksel özelliklere sahip alaşımsız, düşük alaşımlı ve yüksek alaşımlı çelikler kullanılmaktadır. İşlenebilirlik değerleri büyük oranda değişir ve malzeme dövme, dökme, çubuk, boru, işlenmiş, çizilmiş, sertleştirilmiş/temperlenmiş ve ön işlenmiş parçalar olarak sağlanır.

Bu farklı çeliklerin yıkıcı mekanizmalarındaki farklılık göz önüne alındığında işlemenin başarılı olması tek bir kesici uç kalitesiyle mümkün görünmemektedir. Buna küçük tezgah imalathanelerindeki küçük hacimli kesimlerden büyük imalathanelerdeki büyük kesimlere kadar alanda farklılaşan üretimi eklediğimizde iş iyice çığrından çıkıyor. Evet, durum hala böyle! Kaplı indekslenebilir kesici uçların geçmişte ve günümüzdeki gelişmeleri sayesinde tek bir kalite bunu yapmaktadır.

En yeni P25 kalitesi yeniliği olan GC4325 üretimde oyunun kurallarını baştan belirliyor. Üretimdeki modern talepleri ve zorluklarışündüğümüzde, bu yenilik kesme takımları biliminde büyük bir adım anlamına geliyor: sürekli olarak özelliklere uygun üretim yeteneğinin tahmin edilebilirliği ile yüksek kesme hızlarında güvenilir işleme yapabilmek.

GC4325'i P25 çelik tornalamada yeni standart yapan birçok faktör var. AR-GE faaliyetleri ve kesici uç üretim işlemlerinin koordinasyonuyla başlayacak olursak daha güçlü ve dengeli bir uç substratı oluşturmak, yeni kenar işlemleri ve kontroller geliştirmek, uç kaplamasında benzersiz yenilikler ve uç işlem sonrası proseslerindeki gelişmeleri sayabiliriz.

GC4325, bu yüzyıldaki önemli takım-malzeme yeniliklerinden birini temsil eder: Inveio kaplama. Şimdiye kadar geleneksel alüminyum oksit (alümina) kaplama rastgele kristal yönle yapılmaktaydı. Alümina, oksit bazlı seramik parçası ve bilinen bir kaplama malzemesi olarak önemli bir takım-malzemesidir. Kesici uç ile malzeme arasında bariyer görevini başarıyla görür: Kimyasal olarak inerttir ve termal iletkenliği düşük olduğu için difüzyon yoluyla krater aşınmasına karşı dirençlidir. Şimdiye kadar ki rastgele kristal yönlü alümina kaplamalar işleme özellikleri açısından tatmin edici sonuç verse de kenar çizgisinde ve talaş yüzeyinde sıkıntılar olduğunda zayıflıklar göstermektedir. Sandvik Coromant, kristal yönünün kontrol edilmesi durumunda en yeni özelliklerin çoğunun da kontrol edilip geliştirilebileceğini ortaya koymuştur.

Takım malzemesi teknolojisindeki yenilik, GC4325'in yarattığı fark başarısında önemli bir rol oynuyor. Inveio kaplama, CVD işlemi boyunca kristallerin tek tipte büyümesi ile tek yönlü bir kristal yönü sunması yönüyle fark yaratıyor. Aynı yöne bakan alümina kristalleri ile kaplama daha güçlü ve bütünlüklü yapıda olduğu gibi kesme alanı kuvvetlerine ve sıcaklıklarına dayanma konusunda avantaj sağlayan yeni özellikler sayesinde tamamen yeni bir kesici uç-alın yüzü tipi ortaya çıkmıştır. Birbirine sıkı geçmiş ve talaşla temas alanına yönlenmiş atom düzlemleri çelik tornalamada ısı ve basınç etkilerine karşı ana difüzyon aşınma direncini ve krater aşınma direncini geliştirmiştir. Ayrılan talaş ile ısı kristal düzlemde çok daha etkili bir şekilde dağılmaktadır.

GC4325 yepyeni bir takım malzemesi olduğunu kanıtlıyor. Kaplamalı indekslenebilir kesici uç olarak, eski nesil benzer kalitelere göre çok daha gelişmiş olmasının yanında mevcut rakip kesici uç kalitelerinden de üstündür. Test ve uygulama sonuçları bu kalitenin son 20 yılda kesici uç kaliteleri içinde en yüksek gelişme oranına sahip olduğunu göstermiştir.

Yakın zamanda Kuzey Amerika'daki bir otomotiv tedarikçisi GC4325'e geçerek yüksek hacimli çelik kardan mili üretiminde verimini arttırmıştır. Ayrıca, CNC hücrelerinin sürekli olarak operatörler tarafından denetlenme gereksinimi, kesici uç kalitesi kesintili kesimler olduğu halde kontrol edilemeyen ve kesintili takım aşınması yerine kontrol edilebilir ve sürekli aşınma sağladığı için ortadan kalkmıştır.

Çelik tornalamada yeni bir takım malzemesi olan GC4325 rekabet gücünde de gelişim imkanı sağlayarak farklı küçük hacimli işlemlerde de seri üretim optimizasyonunda da avantaj getiriyor.

banner23

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18