banner25

banner26

banner9

banner2

23 Ekim 2019 Çarşamba

Endustri Magazin Dergisi yeni sayısı hazırlanıyor.

Sumisertmetal ile Türkiye global üretici olacak

01 Şubat 2013, 15:20
Bu röportaj 7340 kez okundu
Sumisertmetal ile Türkiye global üretici olacak
Endüstri Magazin
banner21
banner22
Japon Kaizen felsefesi etrafında şekillenen üretimiyle bir dünya devi haline gelen Sumitomo Grubu, Türkiye’de 10 ay önce faaliyete geçirdiği Sumisertmetal firması ile kesici takım sektörünü en güncel teknolojilerle tanıştırmayı ve birkaç yıl içinde üretime geçmeyi hedefliyor.

400 yıllık geçmişiyle üretimi tam anlamıyla bir felsefeye dönüştüren Sumitomo Grubu, Sumisertmetal firmasını kurarak Türkiye’de kesici takım üretimi konusunda ilk adımı attı. Japonya’dan tüm dünyaya yayılan ve 780 şirketten oluşan Sumitomo Grubu,  Türkiye’deki yatırımlarına son dönemde büyük bir ivme kazandırdı. Kablo fabrikasının ardından 500 milyon Euro’luk yatırımla Çankırı’da lastik üretimine de başlayan Sumitomo, kesici takım sektöründe ise Sumisertmetal’i kurarak bu alanda Türkiye’yi önemli bir üretim merkezi olarak konumlandırmayı hedefliyor. Türk sanayisi için büyük önem taşıyan bu gelişmeyi Sumisertmetal Genel Müdür Yardımcısı ve Satış Müdürü Bahadır Öge ile konuştuk. Grubun üstün teknolojisi ve imalat gücü sayesinde müşterilerini daima daha rekabetçi kıldığını  aktaran Öğe, “Şirketimizin Türkiye’deki amacı kendi sektöründe “tool competence” yani “Kesici Takım” sektöründe müşterilerinin ihtiyaçlarını komple karşılayabilecek, yurt dışına minimum bağlı bir ürün yelpazesi ve yerel üretim tesisine sahip olmaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Sumitomo oldukça köklü bir geçmişe ve başarılı bir global yapılanmaya sahip. Şirketin uluslararası ve Türkiye ölçeğindeki yapılanması hakkında bilgi verir misiniz? Şirketin Türkiye pazarına yönelik vizyonu nedir?

Sumitomo Corporation geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan, Japonya’daki en büyük ve en çok saygı duyulan, lider ticari kuruluşlardan biridir.  Şirketimiz, “Entegre Kurumsal Güçten” yararlanarak çok boyutlu ticari faaliyetlerde bulunan, yurt içinde çeşitli ürün ve hizmetler satan, ithalat / ihracat ve üç taraflı ticari işlemler yürüten, yurtiçi ve yurtdışı iş yatırımları yapan ve küresel ağın kolaylaştırdığı diğer kârlı faaliyetlere iştirak eden bir kuruluştur. Sumitomo Corporation, genel merkezi Japonya’da bulunan, 70 ülkede 150 mahalde küresel işletmeleri bulunan, yaklaşık 780 şirketten ve 180.000’in üzerinde personelden oluşan entegre bir ticari kuruluştur. Sumitomo Corporation hisseleri, Japonya’da pek çok borsada işlem görmektedir.

Bankacılıktan demir-çelik sanayisine, iş makinelerinden sigorta sektörüne kadar hemen hemen her alanda üretimi bulunan Sumitomo, Türkiye pazarında 17 yılı aşkın bir süredir yer almakta olup günümüzde kesici takıma yönelik üretime hazırlanmaktadır. Bu kapsamda 10 ay önce Sumitomo Electric yerli bir üretici ile ortak olarak Sumisertmetal firmasını kurarak Türkiye’de üretim konusunda ilk adımı attı. Sumitomo eş zamanlı olarak Türkiye dışında Brezilya ve Endonezya’da da ofisler açtı. Bu ülkelerde kurulan firmalar sadece Sumitomo tarafından yönetilecek satış ofisleri olarak kalacak olup herhangi bir üretime sahip olmayacaktır. Sumitomo sadece Türkiye’ye yerli bir üretici ortak ile gelmek istemiş olup, bu seçimleri ile Türkiye pazarına olan ilgilerini de açıkça göstermiştir.

Sumitomo bu ortaklık ile pazardaki yerel ve global rakiplerinden çok daha üstün bir teknoloji ve imalat gücüne sahip olmuştur.. Şu an bulunduğunuz tesis, bu sektörde hizmet eden rakiplerimiz arasında tek kompleks tesistir. Bünyemizde yer alan komple karbür özel takım üretim tesisi, bileme tesisi, bazı standart ürünleri üretmek için teknolojisi organize edilmiş standart karbür parmak freze ve matkap üretim tesisleriyle birlikte pazarda eşine çok az rastlanan bir kaplama tesisine sahibiz.

Şirketimizin Türkiye’deki amacı kendi sektöründe “tool competence” yani “Kesici Takım” sektöründe müşterilerinin ihtiyaçlarını komple karşılayabilecek, yurt dışına minimum bağlı bir ürün yelpazesi ve yerel üretim tesisine sahip olmaktır. Bir diğer amacımız ise pazardaki müşterilerimize, onları kendi rakiplerine karşı rekabetçi kılacak ürünler sunmaktır.

Ülkemiz için ise en büyük hedefimiz, 2018 yılına kadar Türkiye’de yerel bir fabrika yatırımıyla global pazara ihracat yaparak bu alanda da Türkiye’de bir ilk olmaktır. Bu fabrikanın kurulmasının en anlamlı tarafı ise kesici takım teknolojisine ve bu konuda herhangi bir fabrikaya sahip olmayan ülkemize böyle bir tesisi kazandırmak. Biz ülkemiz için bunu hayal ediyor ve gerekli tüm alt yapı çalışmalarımızı yapıyoruz.

Bununla birlikte Sumitomo şu an Çankırı’da yine yerel bir ortak ile lastik üretimi için 500 milyon Euro’luk bir tesisin yatırımına başlamıştır. Umarım ülkemize hayırlı olur.

Faaliyet alanı itibarıyla Sumitomo imalatın kalbinde yer alan çözümlere odaklanıyor ve üretim yelpazesi de buna göre şekilleniyor. Söz konusu yelpazenin detaylarını ve ürünlerin yoğun rekabet ortamında kullanıcılara sağladığı artı değerleri paylaşır mısınız?

Bizim müşterilerimize sunduğumuz en önemli değer teklifimiz teknolojimizdir. Müşterilerimiz global pazardaki rakipleriyle rekabet edebilmek için dünyanın kabul ettiği ve geçiş yaptığı teknolojiyi kendi bünyelerine uyarlamak ve kendilerini geliştirmek durumundadır. Kesici takım teknolojisi ise bugün imalat sanayinde müşteri verimliliklerini arttırmak için uygulanabilecek ilk yöntemlerden biri olup en düşük maliyet ile en  hızlı sonucu sağlamaktadır. Hss (hava çeliği) ile başlayan kesici takım teknolojisi bugün cbn ve pcd noktasına kadar gelişmiştir. Cbn (cubic boron nitride) ürün yelpazesinde ise dünyada teknoloji lideri ve bu üründe en büyük ham madde rezervlerini elinde bulunduran firma ise Sumitomo Electiric’dir. Bu teknolojide 2.büyük oyuncu General Electiric (GE) olmakla birlikte bir diğer ufak üretici ise İngiliz DeBeers firmasıdır. Bizler ülkemize dünyada sadece 3 firmanın elinde bulundurduğu bir teknolojiyi ilk elden ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Pcd ürün yelpazesinde ise dünyanın en büyük 5 üreticisi olmakla birlikte bu konuda da sektörümüzün öncüsü konumundayız.

Sumitomo çok yalın ve kararlı bir üretime sahiptir. Bunda Japon Kaizen felsefesinin gurup tarafından benimsenmesinin çok önemli rolü olduğunu düşünüyorum. Kaizen, daha iyisini yapabilmek için sürekli çalışmak ve mükemmele ulaşma arzusudur. Japonca’da kai "değişim", zen ise "daha iyi" anlamına gelmektedir. Kelimenin Japonca da anlamı “daha iyisi için değişmek” tir. Sumitomo bu felsefe ile çalışan bir guruptur. Müşterilerimize kalitede süreklilik sağlayan ürünleri sunmak ise en önemli değer tekliflerimizden bir tanesidir.

Sumitomo Electiric kesici takımlar sektörünün hemen hemen her alanına hitap edecek geniş ürün yelpazesini bünyesinde bulundurur ve üretir. Fabrikalarımızın büyük çoğunluğu Japonya’da olmakla birlikte, Amerika’dan Meksika’ya Avustralya’dan İngiltere’ye Almanya’dan Çek Cumhuriyetine kadar birçok ülkede kesici takım fabrikalarımız mevcuttur. Ve bu fabrikalarımızda tornalama ürünlerden frezelemeye, matkaptan iç çap işleme takımlarına, tutucudan diş uçlarına kadar geniş bir ürün yelpazesinde üretim yapılır.

Türkiye’de yerel bir özel takım üretim ve kaplama tesisimizin olması da müşterilerimiz için önemli değer tekliflerimizden bir tanesidir. Pazardaki global rakiplerimizin Türkiye şubeleri özel takımlarda uzun terminler verirken biz müşterilerimize çok kısa süre de ürün tedarik edebiliyoruz.
Bir diğer önemli değer teklifimiz ise bünyemizde bulundurduğumuz kanal ve kesme operasyonlarında dünya teknoloji lideri Paul Horn firması ve ürünleridir. Alman menşeli olan bu firmada medikalden havacılık sanayine, savunma sanayisinden otomotiv sanayisine kadar birçok sektörde niş ürünleri en yüksek kalite ve en hızlı temin ile müşterilerimize sunuyoruz.

Biraz önce değindiğimiz rekabet unsuru ürün satışının yanı sıra; teknik destek, eğitim hatta yatırım planlama gibi farklı hizmetlerin bir arada sunulmasını şart koşuyor. Bu hizmetleri dikkate alarak Sumitomo Türkiye pazarına ne tür yenilikler getirecek?

Sumitomo’nun Türkiye pazarına getireceği en önemli yenilik CBN teknolojisi olacaktır. Müşterilerimizin CBN’in ne olduğunu bildiğini fakat bu ürünün kendilerine hangi değer tekliflerini sunduğu konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşünüyor ve gözlemliyorum. Bu teknolojiyi elinde bulunduran sınırlı sayıdaki firmalardan biri olarak bunu Türk Sanayicisine en iyi aktaracak firma olduğumuzu düşünüyorum.

Sumitomo Japon pazarının “Kesici Takımlar” konusundaki pazar lideridir.  Japon imalat sanayinde verimlilik çok önemli bir unsurdur. Dolayısıyla Sumitomo kendi yerel pazarına hitap ederken geliştirdiği tüm ürünlerde yüksek kesme hızları, paso miktarları ve ilerlemeleri hedef alıyor. Verimlilik motivasyonuyla geliştirilmiş bu ürünleri Türkiye pazarında sunmanın ülke sanayisi için çok önemli bir dönem noktası olacağını düşünüyorum. Hedefimiz müşterilerimizin metal kaldırma oranını arttırmak olacak.

Kullanıcıların ürün seçiminde göz önünde bulundurmaları gereken temel kriterleri yorumlar mısınız?

Sumitomo Almanya Stuttgart’da EDEC ( Avrupa Design ve Mühendislik Merkezi ) adı altında bir tesisi var. Burada müşterilerine sürekli olarak sektörel bazda eğitimler organize ediyor. Bu konu da Sumitomo çok iyi bir eğitim havuza Bu eğitimlerde temel konulardan bir tanesi ise ürün seçimi. Kesici takım sektöründe kullanılan ürünlerin seçimi oldukça teknik bir prosestir. Bu konu da ülkemiz sanayicileri işleme teknolojileri konusunda oldukça tecrübeli. Ancak biz kesici takım teknolojileri üreten firmalar olarak müşterilerimizdeki kullanıcılarımıza yeni teknolojileri götürmek adına bünyemizde mühendisler çalıştırıyoruz. Firmamız yeni kurulmuş olmasına rağmen İstanbul Avrupa yakası, Anadolu yakası, Bursa ve İzmir bölgelerinde yerleşik satış mühendisleri çalıştırıyoruz. Ve bu bölgelerde yerleşik bayilerimiz var. Satış mühendislerimiz müşterilerimizle birlikte müşterilerimizin imalatında gerekli koşulları inceleyerek ürün seçiminde yardımcı oluyor. Bu bizim çok önemsediğimiz bir iş. İlerleyen dönemde teknik destek kalitemizi ürün kalitemizin seviyesine çekmek en önemli amaçlarımızdan bir tanesi olacaktır.

Belli aralıklarla müşterilerimizin kendi yerlerinde teknik seminerler ve eğitimler organize ediyoruz. En son Hema dişli firmasından “ Sert parça işleme” eğitimi organize ettik. Birçok müşterimizden bu konuda talep var. Önümüzde ki süreçte gerek Türkiye’de ki tesisimizde gerek de müşterilerimizin kendi yerlerinde ürün seçimi ve kullanımına yönelik eğitimlere devam ediyor olacağız.

Belirsizliklerin ekonomi üzerinde yoğun şekilde hissedildiği bir dönemde şirketinizin kısa ve orta vadeli pazar hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

Kısa vadede amacımız Türk sanayisinin rekabet gücünü ve verimliliğini artıracak, dünya ihracatından daha fazla pay almasını sağlayacak, ağırlıklı olarak yüksek katma değerli ve ileri teknolojiye dayalı ürünlerin üretildiği nitelikli ürün gücünü müşterilerimize sunmaktır. Teknoloji çağında rekabet için teknolojiyi üretmek ve teknolojiyi ülke faydamız için kullanmak zorundayız.

Türkiye ekonomisi, son sekiz yıldır önemli bir yapısal dönüşüm geçirmiştir. Küresel ekonomik krizin etkilerinin hala sürdüğü bir ortamda, Türkiye ekonomisi istikrarını sürdürmüş ve ülkemizin itibarı yatırımcılar nezdinde artmıştır. Bunun sonucudur ki Sumitomo Türkiye’de ki yatırımlarını arttırma kararı aldı. Daha önceden Türkiye’de kablo fabrikasına sahip olan Sumitomo 2.büyük yatırımını Lastik fabrikasıyla devam ediyor. Grubun kesici takım bölümü olarak ise hedefimiz 2015 sonu itibari ile Türkiye’de kesici takım fabrikası kurmaktır. Bu yatırımın başlangıcı olarak ise Ümraniye’de Karbür üretim ve kaplama tesisi kurulmuş ve teknolojisi geliştirilmiştir. Amacımız ilerleyen dönemde Türkiye’de başta matkap olmak üzere kesici takım üretmek ve yatırımlarımızı arttırmaktır.

banner23

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner16
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner17
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  • Metal Makina Dergisi
  • Hidrolik Pnomatik Dergisi
  ARŞİV
  banner18